Kbrn (Kimyasal, biyolojik, radyasyon, nükleer) tehditlerine karşı koruyucu malzemelerin geliştirilmesi
Protective against cbrn (Chemical, biological, radiation, nuclear) threats
- Tez No: 617329
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK AKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Kimyasal (K), Biyolojik (B), Radyasyon (R) ve Nükleer (N) madde tehditleri çevre ve canlılar için önemli bir sorundur. KBRN tehditlerine karşı koruyucu malzeme geliştirmesi üzerine yapılan bu çalışmada ipek böceği kozasından aktif karbon üretilmiş ve kumaş lifleri üzerine aktif karbon kaplanmıştır. Elde edilen filtre ile Biyolojik (B) uygulamalar için bakteri tutulumu incelenmiştir. Üretilen aktif karbonun yapısal özellikleri X Işınları Kırınımı (XRD), Taramalı Elektron Mikroskopi (SEM), Enerji Dağınım Spektroskopi (EDS) ve yüzey alanı ise Branauer-Emmet-Teller (BET) yöntemleri ile incelenmiştir. Yapılan incelemelerde elde edilen aktif karbonun yüksek karbon içerikli amorf yapıda olduğu, BET (Branauer-Emmet-Teller) yüzey alanı 2353.0532 m²/g ve Langmuir yüzey alanının 2749.7380 m²/g olduğu belirlenmiştir. Biyolojik (B) tehdit olarak seçilen iki bakterinin (Escherichia coli, Enterococcus faecalis) aktif karbon kaplı kumaş tarafından tutulma kapasitesi araştırılmıştır. Ham kumaş, aktif karbon kaplı kumaş ve membran filtre ile yapılmış olan deneylerde aktif karbon kaplı kumaşın seçilen iki bakteri üzerinde de olumlu sonuç verdiğinin ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Chemical (K), Biological (B), Radiation (R) and Nuclear (N) substance threats are an important problem for the environment and living things. In this study on the development of protective material against CBRN threats, activated carbon was produced from silkworm cocoons and activated carbon was coated on fabric fibers. Bacteria uptake for biological (B) applications was investigated with the obtained filter. Structural properties of activated carbon were investigated by X-Ray Diffraction (XRD), Scanning Electron Microscopy (SEM), Energy Dispersion Spectroscopy (EDS) and surface area by Branauer-Emmet-Wires (BET). It was determined that the activated carbon obtained was amorphous structure with high carbon content, BET (Branauer-Emmet-Teller) surface area was 2353.0532 m²/g and Langmuir surface area was 2749.7380 m²/g. The ability of two bacteria (Escherichia coli, Enterococcus faecalis) selected as biological (B) threat to be retained by activated carbon coated fabric was investigated. In experiments conducted with raw fabric, activated carbon coated fabric and membrane filter, it was found that activated carbon coated fabric gave positive results on two selected bacteria.