Müziğin meme kanserli hastalarda anksiyete ve uyku kalitesi üzerine etkisi
Effects of music therapy on anxiety and sleep quality of patients with breast cancer
- Tez No: 617378
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, meme kanserli hastaların anksiyete düzeyleri ve uyku kalitelerini belirleyerek, müziğin anksiyete ve uyku kalitesi üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla planlandı. Araştırma, Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Radyasyon Onkolojisi Kliniği'nde tedavi gören; 25 deney grubu, 24 kontrol grubu olmak üzere 49 meme kanserli hasta ile kesitsel, kontrollü deneysel tipte gerçekleştirildi. Araştırmadaki veriler araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan Veri Toplama Formu, anksiyete düzeyini ölçmek için Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği, uyku kalitesini ölçmek için Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi kullanılarak toplandı. Veriler Ortalama, Standart Sapma, Medyan, Frekans, Oran, Minimum, Maksimum, Student T Testi, Mann Whitney U testi, Wilcoxon Signed Ranks Test, Pearson Ki-Kare testi, Fisher-Freeman-Halton testi, Fisher's Exact test kullanılarak analiz edildi. p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine anxiety and sleep quality of patients with breast cancer and also evaluate the effect of music intervention on anxiety and sleep quality these patients. This cross-sectional, controlled, experimental study was conducted with 49 patients with breast cancer, 25 patients in intervention group, and 24 of control group who were being treated in in Radiation Oncology Clinic of Trakya University Health Center for Medical Research and Practice. Data were collected via Data Collection Form prepared in accordance with the related literature, anxiety related items of Hospital Anxiety Depression Scale to measure the level of anxiety, Pittsburgh Sleep Quality Index to measure the sleep quality. Data were analyzed by using medium, standard deviation, median, frequency, ratio, minumum, maximum, Student T testi, Mann Whitney U test, Wilcoxon Signed Ranks Test, Pearson Ki-Kare test, Fisher-Freeman-Halton test, Fisher's Exact test. p < 0.05 value was accepted as statistically significant. There was no statistically significant difference between the average scores of intervention and control groups in terms of sleep quality and anxiety before the music therapy (p>0,05).