Göçmen bireylere bakım verenlerin bakım yükü ile özyeterlilikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between care burden and self-efficacy of caregivers of immigrant individuals
  1. Tez No: 617380
  2. Yazar: ŞEYMA SOYANIT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR AYDIN AVCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmada göçmen bireylere bakım verenlerin bakım yükü ile bakım vermeye yönelik özyeterlilikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışma ilişki arayan tanımlayıcı tiptedir. Çalışmanın örneklemini, araştırmanın yapıldığı tarihler arasında Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesinde göçmen hastasına refakat eden, 18 yaş ve üzeri ve iletişim engeli bulunmayan 302 göçmen hasta yakını oluşturdu. Araştırmanın verileri göçmenlerin ve hasta bireyin sosyo-demografik özellikleri ile bakım vermeye yönelik (Zarit Bakım Yükü Ölçeği) hazırlanan toplam 48 soruluk“Veri Toplama Formu”kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesi Mann-Whitney U testi, Kruskall Wallis testi ve Spearman's Rho Sıra Korelasyon Katsayısı ile incelendi. Çalışma yapılabilmesi için etik kurul izni ve kurum izni alındı. Bulgular: Göçmenlerin yaş ortalaması 33,1±11,5 olup göçmenlerin %60,6'sı kadındır. Göçmenlerin %64,6'sı Iraklı ve %23,8'i Suriyelidir. Katılımcıların %69,5'u evlidir. Göçmen bireylere bakım vericilerin bakım yükü puan ortalaması alınacak en yüksek 48 puan üzerinden 12,1±7,9'dir. Bakım veren göçmenlerin ileri yaş olmasının, kronik hastalığı olanların, sürekli ilaç kullananların, bakım dışında başka sorumluluğu olanların, yardıma ihtiyaç duyanların, bakımda zorlananların ve bakım vermede kendini yeterli hissetmeyenlerin bakım yükü fazla bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the relationship between care burden and self-efficacy of caregivers of migrant individuals. Material and Method: This study is of descriptive type seeking relationship. The sample of the study consisted of 302 immigrant relatives who were aged 18 years or older and who had no communication disability, who were accompanied to the immigrant patient in the Erol Olçok Training and Research Hospital of Çorum Hitit University between the dates of the study. The data od the study was collected by using“Data Collection Form”, which consists of 48 questions prepared for caregiving (Zarit Care Burden Scale) and socio-demographic characteristics of migrants and sick individuals. Data were anlyzed by Mann-Whitney U test, Kruskall Wallis test and Sperman's Rho rank correlation coefficient. Ethics committee permission and institutional permission were obtained for conducting the study. Result: The average age of immigrants is 33,1±11,5 and 60.6% of immigrant are women. 64.6% of migrants are Iraqi and 23.8% are Syrians. 69.5% of the participants are married. The average care burden of migrant caregivers is 12.1±7.9 out of 48 points. The burden of caregiving migrants being older, those with chronic illnesses, those using continuous medication, those with other responsibilities outside of care, whose who needed help, those who had difficulty in care and those who did not feel sufficient in care were found to be overloaded. There was a decrease in their level of perception of health after care and this decrease was seen to affect the burden of care.