Stox1 geni promotör bölge mutasyonlarının preeklampsi hastalığı üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of Stox1 gene promoter region mutations effects on preeclampsia disease
  1. Tez No: 617432
  2. Yazar: ŞEYDA AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN PINARBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yaygın bir gebelik hastalığı olan Preeklampsi (PE) hamileliklerin %5-8'ini etkiler ve anne ve fetüs üzerinde zararlı etkilere sahiptir. PE'deki genetik yatkınlığın %50 civarında olduğu belirtilmiştir. Çok sayıdaki genom çağındaki linkaj analiz çalışmaları PE ile ilişkili kromozomal alanların varlığını ortaya koymuştur. Çalışma sonuçlarında keşfedilen genlerden birisi, bir transkripsiyon faktörü olan STOX1 genidir. STOX1 geni ikinci ekzonu üzerinde bulunan Y153H varyasyonu, PE fenotipini açıklamak için gereklidir, ancak yeterli değildir. Böylece, PE ve STOX1 arasındaki ilişkiyi anlayabilmek için bir veya daha fazla genetik varyasyona ihtiyaç vardır. Bu nedenle bu çalışmada, bir Türk popülasyonunda ilk defa STOX1 geni promotor bölge değişikliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. 50 PE hastası ve 50 sağlıklı gebe bireyden alınan kan örnekleri, İllumina dizileme yöntemi ile incelenmiş, Sanger sekanslama yöntemi ile doğrulanmış ve sonuçta - 922 T>C değişikliği erken başlangıçlı PE'si olan bireylerde kontrole göre istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0.005). STOX1 genindeki değişiklikler erken başlangıçlı PE'ye yatkınlık oluşturuyor gibi görünmektedir. DNA dizi analiz bulguları, aynı örneklemde daha önce incelenen Y153H polimorfizmi açısından tekrar incelendiğinde, her iki varyasyonun heterozigot formunun (Y153H TC ve -922T>C TC) birlikte taşınıyor olması hem hasta hem kontrol grubunda istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (sırasıyla; p=0.02 ve p=0.02). Bununla birlikte, STOX1'in PE'yi iyileştirmede hedef gen olarak kullanılabilmesi için bu varyasyonların da göz önünde bulundurulduğu daha fonksiyonel çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Preeclampsia (PE), a common pregnancy disease, affects 5-8% of pregnancies and has harmful effects on the mother and fetus. Genetic susceptibility in PE is reported to be around 50%. Numerous genome-age linkage analysis studies have demonstrated the presence of chromosomal regions associated with PE. One of the genes discovered in the results of the study is the STOX1 gene which is a transcription factor. The variation of Y153H on the second exon of the STOX1 gene is necessary, but not sufficient, to explain the PE phenotype. Thus, one or more genetic variations are needed to understand the relationship between PE and STOX1. Therefore, the aim of this study was to investigate the changes in the promoter region of the STOX1 gene for the first time in a Turkish population. Blood samples taken from 50 PE patients and 50 healthy pregnant individuals were examined by Illumina sequencing method, confirmed by Sanger sequencing method and as a result - 922 T> C change was found statistically significant in individuals with early onset PE compared to control (p = 0.005). Changes in the STOX1 gene appear to predispose to early-onset PE. When the DNA sequence analysis findings were examined again for the Y153H polymorphism studied in the same sample, the heterozygous form of both variations (Y153H TC and -922T> C TC) was found to be statistically significant in both patient and control groups (p = 0.02 and p = 0.02, respectively). However, in order for STOX1 to be used as a target gene for the improvement of PE, more functional studies are needed, including these variations.