Tam zamanında üretim sisteminin diğer üretim sistemleriyle karşılaştırılması ve Türk otomotiv sektöründe uygulanabilirliği
Comparing just-in-time manufacturing system with the other manufacturing systems and is applicability in Turkish autotomotive sector
  1. Tez No: 135132
  2. Yazar: NEDİM ÇENELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
ÖZET Günümüzde, birçok firma tarafından uygulanmaya başlayan Tam Zamanında Üretim Sistemi basit olarak; istenen ürünlerin, istenen miktarda ve istenen zamanda üretilmesi olarak tanımlanabilir. Tam Zamanında Üretimin teme! hedefleri 'sıfır hata' ve 'sıfır stok1 dur. Tam Zamanında Üretimin gerçekleşmesinde kullanılan önemli elemanlardan biri kanban çekme sistemidir. Kanban, üretim süreçlerinin ve malzeme hareketlerinin denetiminde ve koordinasyonunda kullanılan bir sistemdir. Tam Zamanında Üretim Sisteminin diğer elemanları ise şunlardır : Odaklanmış Fabrika, Grup Teknolojisi, Hücresel Üretim, Toplam Korucu Bakım, Çok Fonksiyonlu İşgücü, Üretim Ön Sürelerinin ve Hazırlık Sürelerinin Kısaltılması, Üretimin Düzgünleştiıilmesi, israfın Azaltılması. Başarılı bir Tam Zamanında Üretim uygulaması için; az sayıda satıcıdan, küçük miktarlarda, yüksek kalitede ve tam zamanında satın almayı sağlayacak bir satın alma sistemi ile İstatistiksel Kalite Kontrol, Otonomasyon ve işletme Genelinde Kalite Kontrol gibi kalite kontrol yaklaşımlarına ihtiyaç duyulacaktır. Ayrıca Tam Zamanında Üretime yardımcı olabilmesi bakımından CAD, CAM, CİM, CIJIT gibi bilgisayara dayalı sistemler de kullanılabilir. Tam Zamanında Üretim Sistemi işletmelere basit ama etkinliği ve başarısı yüksek bir üretim ve yönetim felsefesi sunmaktadır. Bu yüzden değişimi hedefleyen işletmeler için, Tam Zamanında Üretim Sistemi diğer üretim sistemlerinden daha fazla tercih edilen bir sistem haline gelebilecektir. Bu proje çalışmasında; Tam Zamanında Üretim uygulamalarının Türk Otomotiv sektöründe son 10 yılda başladığı, Tam Zamanında Üretimin sektör içinde büyük ölçekli firmalarda görüldüğü ve Tam Zamanında Üretim uygulamayan firmaların sistemi belli ölçülerde uygulamaya geçirebilecekleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays the Just-In-Time Manufacturing System implementing by many firms, could be described as to produce the right products in the needed quantities at the time needed. The main aims of Just-In-Time Manufacturing are 'zero defect* and 'zero inventory*. A major element, used to accomplish Just-In-Time Manufacturing System, that is a pull system, is the Kanban pull system. Kanban is a system that is used for controlling and coordination of manufacturing processes and flow of materials. Other elements of Just-In-Time Manufacturing System are as follows: Focused Factory, Group Technology, Cellular Manufacturing, Total Productive Maintenance, Multi-Functional Workforce, Minimizing Lead Time and Set-up Time, Production Smoothing, Elimination of Waste. ; For a successful Just-In-Time Manufacturing application a purchasing system that supplies purchasing from a small group of supplier, at small sizes, in high quality, and at just-in-time; and also quality control approaches as Statistical Quality Control, Autonomation, and Company Wide Quality Control are needed. In addition to those above; computer-based systems, as CAD, CAM, CIM, CJIT, can be used to assist Just-In-Time Manufacturing. Just-In-Time Manufacturing System presents a manufacturing and management system, which is simple by structure but referring high degree of effectiveness and accomplishment to the firms. Under these circumstances, for the firms that aim to change, Just-In-Time Manufacturing will be a system that is more preferable than the other manufacturing systems. According to this " project; it could be declared that; Just-In-Time Manufacturing applications, in Turkish Automotive Sector, have been started in last 10 years, that Just-In-Time Manufacturing have been implemented by the firms that are greater in the sector, and it is seemed to be difficult that the firms not accomplished Just-In-Time Manufacturing yet, could accomplish this system, at least in the short term.