Acil serviste görev yapan sağlık çalışanlarının yaşam kalitelerinin merhamet duygusuna etkisinin belirlenmesi
To determine the effect of quality of life to compassion of health workers working in emergency department
- Tez No: 617489
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma acil serviste görev yapan sağlık çalışanlarının yaşam kalitelerinin merhamet duygusuna etkisinin belirlenmesi amacıyla kesitsel ve tanımlayıcı araştırma olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini Kocaeli ilinde Kocaeli Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı olan hastaneler, Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi ve özel hastanelerin acil servislerinde çalışan 573 kişi, örneklemini ise en az altı ay acil servis birimlerinde mesleki deneyimi olan ve çalışmaya katılmaya gönüllü 316 acil servis çalışanı oluşturdu. Araştırmanın verilerinin toplanmasında“Birey Tanıtım Formu”, Çalışanlar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği“ ve ”Merhamet Ölçeği" kullanıldı. Araştırmanın verilerinin değerlendirilmesinde istatistiksel analizler İçin NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı kullanıldı. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler (ortalama, standart sapma, medyan, frekans, yüzde, minimum, maksimum) kullanıldı. Normal dağılım gösteren nicel değişkenlerin iki grup arası karşılaştırmalarında Student-t testi kullanıldı. Normal dağılım gösteren nicel değişkenlerin ikiden fazla grup arası karşılaştırmalarında Oneway ANOVA kullanıldı. Nicel değişkenler arası ilişkilerin değerlendirilmesinde Pearson korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
TO DETERMINE THE EFFECT OF QUALITY OF LIFE TO COMPASSION OF HEALTH WORKERS WORKING IN EMERGENCY DEPARTMENT This study was conducted as cross-sectional and descriptive research in the adjustment of the effect of compassion on the lifestyle qualities of health workers working in the emergency department. The population of the study consisted of 573 people working in Kocaeli province, Kocaeli University Research and Practice Hospital and private hospitals emergency service personnel, sample of at least six months in emergency departments and 316 emergency service personnel managing the membership.“Individual Information Form ”,“Compassion Scale”and“Professional Quality of Life Scale”were used for data collection. For the statistical analysis of the data, NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) program was used. Descriptive statistical methods (mean, standard deviation, median, frequency, percentage, minimum, maximum) were used to evaluate the research data. Student-t test was used to compare the normal distribution of quantitative variables. Oneway ANOVA was used in the comparison of more than two groups of quantitative variables showing normal distribution. Pearson correlation analysis was used to evaluate the relationship between quantitative variables.