İnme geçiren bireylerde rom egzersizlerinin fonksiyonel bağımsızlık ve yaşam kalitesine etkisi
After stroke, the effect of rom exercises for persons's functional independence and quality of life
  1. Tez No: 617490
  2. Yazar: CANSU YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM CEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, inme geçiren bireylere uygulanan ROM egzersizlerinin fonksiyonel bağımsızlık ve yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmış randomize kontrollü deneysel bir araştırmadır. Araştırma, nöroloji servisinde araştırma sınırlılıklarına uyan 40 müdahale, 40 kontrol grubunda olmak üzere 80 bireyle yapılmıştır. Müdahale grubundaki bireylere; 2 hafta boyunca günde 3 kez planlanmış ROM egzersizleri uygulanmış, kontrol grubuna rutin tedavi dışında bir uygulama yapılmamıştır. Araştırmada veriler; Anket Formu, Hasta Gözlem Formu, Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FBÖ) ve İnmeye Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği (İÖYKÖ) kullanılarak araştırmacı tarafından toplanmıştır. Araştırmada etik kurul onayı, kurum izni ve bireylerden sözlü ve yazılı bilgilendirilmiş olur alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Shapiro Wilk normallik testi, Friedman Analizi, Wilcoxon testi, Repeated Measures Two way ANOVA, Bonferroni testi, independent t testi, Mann-Whitney U testi, Spearman korelasyon analizi, Kruskal-Wallis testi, Fisher Exact test ve Pearson Exact Ki-kare testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a randomized controlled experimental study to determine the effect of ROM exercises on stroke patients' functional independence and quality of life. The study was conducted with 80 individuals, 40 of whom were in the intervention group and 40 of them were in the control group. Individuals in the intervention group; ROM exercises were administered 3 times a day for 2 weeks and the control group did not receive any treatment other than routine treatment. The data in the research; The questionnaire was collected by the researcher using the Patient Observation Form, Functional Independence Scale (FIM) and Stroke-Specific Quality of Life Scale (CBCS). Ethical committee approval, institutional permission and verbal and written informed consent were obtained from individuals. Shapiro Wilk normality test, Friedman analysis, Wilcoxon test, Repeated Measures Two way ANOVA, Bonferroni test, independent t test, Mann-Whitney U test, Spearman correlation analysis, Kruskal-Wallis test, Fisher Exact test and Pearson Exact Chi-square tests were used.