M. semispinalis capitis'in innervasyon özellikleri ve sinir giriş noktalarının belirlenmesi
Determining the nerve entry points and the innervation features of Semispinalis capitis muscle
  1. Tez No: 617515
  2. Yazar: SEDA GÖZENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: M. semispinalis capitis'in (SC) innervasyon özelliklerini tespit ederek ve sinir giriş noktalarının morfometrik ölçümlerini gerçekleştirerek, servikal distoni gibi hasta-lıklarda tedavi amaçlı uygulanmakta olan anestezik, botulinum toksin vb. sinir giriş noktası hedefli kas enjeksiyonları için uygun yerleri belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Toplamda 20 sağ ve sol taraf SC diseke edildi. Kasa giriş yapan sinirler toplu iğne ile işaretlenerek yerleri tespit edildi ve protuberantia occipitalis externa (POE), processus mastoideus (PM), vertebra prominens'ten (VP) geçen hatla-ra olan uzaklıkları ölçüldü. SC'e giren her sinirin kalınlıkları ölçüldü ve proc. spino-sus'lara göre seviyesi belirlendi. Bulgular: SC'e giren sinirler sırasıyla en yoğun PSC2 - PSC3, POE - PSC1 ve PSC1 - PSC2 bölgelerindedir. Bu bölgelerde sırasıyla sağda 45, 39, 31 ve solda 48, 42, 25 tane sinirin SC'e girdiği tespit edildi. Sinirlerin PSC2 - PSC3, POE - PSC1 ve PSC1 - PSC2 ve bölgelerinde; sağ tarafta sırasıyla %27,27, %23,67, %18,79 ve sol tarafta sırasıyla %30,57, %26,75, %15,92 oranında olduğu tespit edildi. POE - PSC1, PSC1 - PSC2 ve PSC2 - PSC3 bölgelerindeki sinirlerin POE - PM doğrusuna ortalama uzaklıkları sağ tarafta sırasıyla 29,53 ± 11,65 mm, 47,30 ± 14,00 mm 68,71 ± 10,53 mm, sol tarafta ise 27,27 ± 9,82 mm, 50,73 ± 15,16 mm, 67,99 ± 12,20 mm ve POE-VP çizgisine uzaklıkları sağda sırasıyla 20,37 ± 9,14 mm, 16,86 ± 5,47, 21,70 ± 9,23 mm, solda sırasıyla 19,26 ± 10,12 mm, 15,84 ± 7,09 mm, 19,83 ± 9,53 mm olarak ölçüldü. Sonuç: Tespit edilen sinir sayıları ve yoğunlaşma bölgeleri; SC'e yapılacak girişimler için rehber niteliği taşıyacak, enjeksiyonların daha etkin yapılmasını sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
Objectives: By measuring nerve entry points and determining innervation properties of semispinalis capitis muscle (SC), we aimed to define the appropriate locations for nerve entry point targeted injections such as anesthetic, botulinum toxin etc. which are applied for the treatment of diseases like cervical dystonia. Methods: In total 20 right and left sides SC were dissected. After nerves entering to SC were pinned to locate, distances to lines which pass from the external occipital protuberance (POE) to the mastoid process (PM) and from the POE to vertebra pro-minens (VP) were measured. The levels of nerves according to the spinous processes were determined. Results: Nerves entering the SC are concentrated respectively at the PSC2 - PSC3, POE - PSC1 and PSC1 - PSC2 zones. Numbers of nerves respectively in those zones were 45, 39, 31 on the right side and 48, 42, 25 on the left side. Distribution of ner-ves at the PSC2 - PSC3, POE-PSC1 and PSC1 - PSC2 zones respectively were 27.27%, 23.67%, 18.79% on the right and were 30.57%, 26.75%, 15.92% on the left. The distances of nerves in the POE - PSC1, PSC1 - PSC2 and PSC2 - PSC3 zones to POE - PM line were respectively 29.53 ± 11.65 mm, 47.30 ± 14.00 mm, 68.71 ± 10.53 mm in the right side and in the left side were 27.27 ± 9.82 mm, 50.73 ± 15.16 mm and 67.99 ± 12.20 mm. Distances of nerve in the same zones to the POE - VP line were respectively 20.37 ± 9.14 mm, 16.86 ± 5.47 mm, 21.70 ± 9.23 mm in the right side and in the left side were 19.26 ± 10.17 mm, 15.84 ± 7.09 mm and 19.83 ± 9.53 mm. Conclusion: Detected nerve branch numbers and the regional concentration may be a guideline for SC interventions and it may enable more effective injections.