Göç eden ve göç etmeyen kadınların doğum korkusu düzeylerinin incelenmesi
Investigation of fear of birth levels of migrated and non-migrated women
- Tez No: 617542
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. EMİNE EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma 28-40. gebelik haftasında olan göç eden 100 ve göç etmeyen 100 toplam 200 gebe kadının doğum korkusu düzeylerinin değerlendirilmesi amacıyla karşılaştırmalı tanımlayıcı olarak yapıldı. Veriler;“Tanıtıcı Özellikler Formu”ve“Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği A Versiyonu”kullanılarak toplandı. Çalışmada göç eden kadınların WDBDÖ-A puan ortalamasının 46,25±13,67 olduğu, %26'sının düşük derecede, %66'sının orta derecede, %7'sinin ağır derecede ve %1'inin klinik derecede doğum korkusu yaşadığı bulunmuştur. Göç etmeyen kadınların ise WDBDÖ-A puan ortalamasının 66,26±17,69 olduğu, %6'sının düşük derecede, %38'inin orta derecede, %41'inin ağır derecede, %15'inin klinik düzeyde doğum korkusu yaşadığı bulunmuştur. Göç eden ve göç etmeyen kadınların WDBDÖ-A puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır. Göç etmeyen kadınların WDBDÖ-A puan ortalaması (66,26±17,69) göç eden kadınlardan (46,25±13,67) yüksek bulunmuştur. Göç etmeyen kadınlarda yaş, eğitim durumu, eşin eğitim durumu, çalışma durumu, aile yapısı, gelir durumu, sosyal güvence, evlilik yaşı, evlilik süresi, şu anki gebelik haftası, gebelik sayısı, kürtaj olma durumu, gebelikte destek alma durumu, doğumun zor bir olay olduğunu düşünme durumuna göre WDBDÖ-A ortalama puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Göç etmeyen kadınlarda ilk gebelik yaşı ve düşük durumuna göre WDBDÖ-A ortalama puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a comparative descriptive study in order to evaluate the birth fear levels of 100 pregnant women who migrated 100 and those who did not migrate at 28-40 weeks of gestation. Data;“Descriptive Characteristics Form”and“Wijma Birth Expectation / Experience Scale A Version”were collected. In the study, it was found that the mean score of the women who migrated was 46.25 ± 13.67, 26% had low, 66% had moderate, 7% had severe and 1% had fear of birth. It was found that the women who did not migrate had a mean score of 66.26 ± 17.69, 6% were low, 38% were moderate, 41% were severe, and 15% had fear of birth at the clinical level. The mean WDBDÖ-A score of non-migrant women was higher than that of migrant women. Non migrantory women's age, education, husband's education, work status, family structure, income status, Social Security, age at marriage, duration of marriage, current pregnancy week, pregnancy, abortion status, pregnancy status, receiving support, birth is a difficult event thinking that according to the state of the WDBDÖ-A statistically significant difference between the average scores was not detected (p>0.05). Statistically significant differences were found between WDBDÖ-A mean scores in non-migratory women according to their first gestational age and low status (p0.05).