Kinoa, chia ve karabuğday tohumları üzerinde karşılaştırmalı E vitamini miktar tayini
Comparative vitamin E quantitation on quinoa, chia and buckwheat
  1. Tez No: 617543
  2. Yazar: GİZEM SARI TÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA TÜBA GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Chenopodium quinoa Willd. (Kinoa), Salvia hispanica L. (Chia) ve Fagopyrum esculentum Moench. (Karabuğday) tohumları farklı şartlarda yetişebilmesi sebebiyle geniş bir yayılım göstermektedir. Bu tohumlar yüksek protein ve lif kaynağı olup gluten içermemeleri nedeniyle de son yıllarda tüketimi dünyada artış gösteren tahıl benzeri ürünlerdir. Bu tezde kinoa, chia ve karabuğday tohumlarından elde edilen ekstrelerden α-tokoferolün kantitatif analizi yapılmıştır. Bu analiz için HPLC-DAD yöntemi kullanılmıştır. Kinoa, chia ve karabuğday tohumlarından elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu çalışmaya göre en yüksek α-tokoferol içeriğine kinoa sahipken, beyaz kinoanın (19.98 µg/100mg) α-tokoferol içeriğinin kırmızı kinoa (8.607 µg/100mg) ve siyah kinoaya (8.121 µg/100mg) göre anlamlı derecede farklılık gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Chenopodium quinoa Willd. (Quinoa), Salvia hispanica L. (Chia), Fagopyrum esculentum Moench. (Buckwheat) seeds are widespread because of their ability to thrive in different conditions. These seeds are sources of high protein and fiber without any gluten. For these reasons, the intake of these grains have risen around the world. In this thesis quantitative analysis of α-tocopherol amount in quinoa, chia and buckwheat extracts was performed. Analysis were made using HPLC-DAD method. Results from the analysis of quinoa, chia and buckwheat seeds were examined comparatively. According to our research the highest amount of α-tocopherol was found in quinoa, especially white quinoa (19.98 µg/100mg) has the highest amount compared to red quinoa ( 8.607 µg/100mg) and black quinoa (8.121 µg/100mg) by a meaningful margin.