Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçu
The crime of attempt to influence a fair trial
  1. Tez No: 617554
  2. Yazar: BURAK MELEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
Üç ana bölüm altında ele alınan çalışmamızın konusu, 5237 sayılı TCK'nın 288. maddesinde düzenlenen“Adil Yargılamayı Etkilemeye Teşebbüs”suçudur.“Adliyeye Karşı Suçlar”arasında düzenlenen bu suç, ifade özgürlüğünün kasıtlı olarak yargılamanın adilliğini etkileyecek nitelikte kullanılmasını engellemeyi amaçladığından, birinci bölümde adil yargılanma hakkı ve ifade özgürlüğüne ilişkin genel açıklamalar yapılarak, birbiriyle yarışan bu iki hak ve özgürlük arasındaki dengenin nasıl sağlanması gerektiği tespit edilmeye çalışılmıştır. Daha sonra ise suçun günümüze kadar uğradığı değişikliklere değinilerek, TCK m. 288 hükmüne ilişkin kanuni düzenlemeye ve madde gerekçesine yer verilmiştir. Bu bölümde son olarak suçun; maddi ve hukuki konusu ile faili ve mağduru incelenmiştir. İkinci bölüm, suçun maddi ve manevi unsurlarına ayrılmıştır. Bu bölümde suça ait kanuni düzenleme, kanun koyucunun bu suçla ulaşmak istediği amaç, öğretideki farklı görüşler ve yargı kararları dikkate alınarak hangi fiillerin bu suç kapsamında değerlendirileceği incelenmiş ve failin kusurluluğuna değinilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise, suçun ortaya çıkış biçimleri olan teşebbüs, iştirak ve içtima kurumları ile yaptırım, zamanaşımı, yetkili ve görevli mahkeme konuları ele alınmıştır. Son olarak bu bölümde, suçun benzer suçlarla olan ilişkisi mukayeseli olarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of our study, which is discussed under three main chapter, is the crime of“Attempt to Influence a Fair Trial”which is regulated in the article 288 of the Turkish Penal Code (TPC) number 5237. Since this crime, which was organized between“The Crimes Against Judiciary”, aims to prevent the use of the freedom of expression deliberately in order to affect the fairness of the trial, in the first chapter, it has been tried to determine how the balance between these two rights and freedoms in competition could be achieved by making general explanations regarding the right to a fair trial and the freedom of expression. Afterwards, the regulations regarding to TPC Article 288 and the rationale for the article are stated with mentioning the amendments that the crime underwent till now. Lastly in this section, there has been carried out an examination regarding the crime's objective and legal subject and crime's offender and victim. The second chapter is devoted to the actus reus and mens rea of the crime. In this chapter, by taking into consideration the legal regulation of the offense, the objective of law-maker aimed by this crime, the different views in the doctrine and jurisprudence, which actions will be evaluated within the scope of this crime are examined and faultiness of the offender is mentioned. In the third and final section, the occurrence of the crime (attempt, complicity and aggregation of offences), sanction, statute of limitations, authorized and competent court issues are discussed. Finally, in this section, the relation of this crime with similar crimes is expressed comparatively.