Yüksek süt verimli ineklere laktasyon başlangıcında D vitamini uygulanmasının yangısal parametrelere, karaciğer aktivite ve fonksiyon indeksi üzerine etkisi
Effects of vitamin D administration on inflammatory parameters, liver activity index and liver functionality index in high milk yielding dairy cows at the beginning of lactation
  1. Tez No: 617557
  2. Yazar: FEYYAZ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BATMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
D vitamininin kalsiyum ve fosfor metabolizması üzerine etkisinin yanında son yıllarda immun sisteme ve yangısal-enfeksiyöz hastalıkları önlemede olumlu etkileri olduğu ileri sürülmektedir. Bu çalışmada doğumdan 24 saat sonra D3 vitamini uygulanan ineklerde, uygulamanın kalsiyum, fosfor metabolizması üzerine etkisi ile birlikte karbonhidrat ve yağ metabolizması, yangısal parametrelere, karaciğer aktivite indeksi (LAI) ve karaciğer fonksiyon indeksi (LFI) üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada yüksek süt verimli 20 Holştayn multiparaous inek kullanıldı. İneklerin 10 adetine doğumdan 24 saat sonra 5 milyon U D3 vitamini (im, 5 ml) uygulandı. Kontrol grubundakilere aynı zamanda izotonik sodyum klorür (5 ml, im) yapıldı. Bütün ineklerden doğumdan sonra 1. (enjeksiyon öncesi), 3., 7., 14. ve 28 günlerde antikoagülansız tüplere kan alındı ve serumları -20 °C'da depolandı. Kan serumlarında kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, D ve A vitamini, parathormon, NEFA, BHBA, kolesterol, trigliserid, albumin, total protein, haptoglobin, serum amiloid A, seruloplazmin, AST, GGT ve total bilirubin düzeyleri ölçüldü. Her iki gruptaki ineklerin LAI ve LFI değerleri hesaplandı. Çalışmada subklinik hipokalsemi (SCH) oranı deney süresi boyunca deney grubunda %32, kontrol grubunda ise %34 olarak hesaplanırken, tüm ineklerde ilk 14 gün içinde %41.25 olarak bulunmuştur. D vitamini grubunda SCH 3.günden sonra bir inekte, kontrol grubunda beş inekte görülmüştür. Deney grubunda D vitamini düzeyi kontrol grubuna göre 7.günden itibaren anlamlı olarak yükselmiştir (P0,700 mEq/L 3, 7 ve 14.günlerde D vitamini grubunda 2 inekte 3 kez, kontrol grubunda 6 inekte 14 kez tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In addition to the effect of vitamin D on calcium and phosphorus metabolism, it has been suggested that in recent years it has positive effects on immune system and prevention of inflammatory-infectious diseases. The aim of this study was to evaluate the effect of calcium, phosphorus metabolism on carbohydrate and fat metabolism, inflammatory parameters, liver activity index (LAI) and liver function index (LFI) in cows treated with vitamin D3 24 hours after birth. 20 Holstein multiparaous cows with high milk yield were used in the study. Ten cows were given 5 million U vitamin D3 (im, 5 ml) 24 hours after birth. The control group was also treated with isotonic sodium chloride (5 ml, im). Blood samples were collected to tubes without anticoagulant from all cows after parturition (before the administration) 1st and 3rd, 7th, 14th, 28th days. Serum samples were stored at -20 °C after separation. In the serum samples calcium, phosphorus, magnesium, potassium, vitamin A and D, parathormone, non-esterified fatty acid, beta-hydroxybutyric acid, cholesterol, triglyceride, albumin, total protein, haptoglobin, serum amyloid A, seruloplazmin, AST, GGT, and total bilirubin levels were measured. In both groups, LAI and LFI indexes of all cows were calculated. In this study, the subclinical hypocalcemia (SCH) rate was calculated %32 and %34 in the experimental group and control group respectively through the experimental process, and the subclinical hypocalcemia rate was calculated %41,25 for all cows in the first fourteen days. After the third day; although SCH was seen in only one cow in the experimental group it was seen five cows in the control group. Vitamin D levels started to increase statistically significant after the 7th day in the experimental group(P0,700 mEq/L were determined three times in two cows and fourteen times in six cows in the experimental group and in the control group respectively at the 3rd, 7th and 14th days.