Cerebrolysinin sıçanlarda cisplatinle indüklenen oksidatif beyin hasarına etkisi
The effect of cerebrolysin on cisplatin induced oxidative brain injury in rats
- Tez No: 617564
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RENAD MAMMADOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Onkoloji, Pharmacy and Pharmacology, Oncology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş ve amaç: Sisplatin birçok kanser hastalığının tedavisinde yaygın kullanılan, platin türevi antikanser bir ilaçtır. Sisplatinin antikanser dozları beyin dokusunda ciddi hasara yol açmaktadır. Sisplatin ilişkili beyin hasarının patogenezinde oksidatif stres ve inflamasyonun rolu bilinmektedir. Sisplatine bağlı beyin hasarına karşı koruyucu etkisini araştıracağımız cerebrolysin, domuz beyinden türetilmiş nörokoruyucu ve nörotrofik etkili, düşük moleküler ağırlıklı peptidler ve amino asit içeren ilaçtır. Cerebrolysinin antioksidan ve antiinflamatuar etkilerinin olduğunu gösteren yeni veriler rapor edilmiştir. Literetür taramalarında, cerebrolysinin sisplatinle indüklenen oksidatif beyin hasarına karşı koruyucu etkisine ait bilgilere rastlanmamıştır. Bu nedenle çalışmamızın amacı, cerebrolysinin sıçanlarda sisplatinle indüklenen oksidatif beyin hasarına etkisini biyokimyasal ve histopatolojik olarak araştırmaktır. Materyal ve metot: Deneyde kullanılan albino wistar türü sıçanlar sağlıklı kontrol (SG, n=10), 2.5 mg/kg dozda sisplatin verilen (CIS, n=10) ve 2.5 ml/kg cerebrolysin + 2.5 mg/kg sisplatin (CCG, n=10) uygulanan gruplara ayrıldı. Cerebrolysin ve sisplatin intraperitoneal (ip) yoldan enjekte edildi. CIS ve SG gruplarına çözücü olarak distile su aynı yoldan veridi. Cerebrolysin, sisplatin ve distile su belirtilen doz ve hacimde günde bir defa 14 gün boyunca aynı yöntemle uygulandı. Bu süre sonunda, hayvanlar yüksek doz (50 mg/kg) tiopental anestezisi ile öldürüldü ve beyin dokuları çıkartıldı. Çıkarılan beyin dokularında malondialdehid (MDA), myeloperoksidaz (MPO), total glutatyon (tGSH), superoksid dismutaz (SOD), total antioksidan (TAS) ve total oksidan status (TOS) düzeyleri ölçüldü ve dokular histopatolojik olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Background and aim: Cisplatin is a platinum-derived anticancer drug that is widely used in the treatment of many cancer diseases. Anticancer doses of cisplatin cause serious damage to brain tissue. The role of oxidative stress and inflammation is known to be in the pathogenesis of cisplatin-related brain injury. Cerebrolysin is a neuroprotective and neurotrophic-derived drug with low molecular weight peptides and amino acids. Therefore, the aim of this study is to investigate the effect of cerebrolysin on cisplatin-induced oxidative brain injury in rats biochemically and histopathologically. Materials and methods: Albino wistar rats used in the experiment were divided into three group as healthy control group (SG, n=10), the group given cisplatin at a dose of 2.5 mg / kg (CIS, n=10) and the group given 2.5 ml / kg cerebrolysin + 2.5 mg / kg cisplatin (CCG, n=10). Cerebrolysin and cisplatin were injected intraperitoneally (ip). Distilled water was used as the solvent for CIS and SG groups. Cerebrolysin, cisplatin and volumetric water were administered in the same dose and volume once daily for 14 days by the same method. At the end of this period, the animals were sacrificed by high dose (50 mg / kg) thiopental anesthesia and brain tissues were removed. Malondialdehyde (MDA), myeloperoxidase (MPO), total glutathione (tGSH), superoxide dismutase (SOD), total antioxidant (TAS) and total oxidant status (TOS) levels were measured in the extracted brain tissues and tissues were examined histopathologically.