Cerebrolysin'in sıçanlarda favipiravir ile indüklenen beyin hasarına etkisi: Biyokimyasal ve histopatolojik değerlendirme
Effect of cerebrolysin on favipiravir-induced brain damage in rats: Biochemical and histopathological evaluation
  1. Tez No: 883868
  2. Yazar: BÜLENT YAVUZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİS SÜLEYMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Sıçanlarda favipiravirin olası beyin oksidatif hasarına karşı cerebrolysinin koruyucu etkisini biyokimyasal ve histopatolojik olarak araştırmaktır. Materyal ve Metot: Deney hayvanları dört gruba ayrılmıştır: sağlıklı (SG), tek başına 2.5 mL/kg cerebrolysin (CER), tek başına 400 mg/kg favipiravir (FAV) ve 2.5 mL/kg cerebrolysin+400 mg/kg favipiravir (CFAV). Favipiravir günde iki kez oral, cerebrolysin ise günde bir kez intraperitoneal yoldan bir hafta boyunca verilmiştir. Bu sürenin sonunda tüm hayvanlar sakrifiye edilmiş ve beyin dokuları biyokimyasal ve histopatolojik inceleme için toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the protective effect of cerebrolysin against possible favipiravir-induced brain oxidative damage in rats biochemically and histopathologically. Materials and Methods: The experimental animals were divided into four groups: healthy (SG), 2.5 mL/kg cerebrolysin alone (CER), 400 mg/kg favipiravir alone (FAV) and 2.5 mL/kg cerebrolysin+400 mg/kg favipiravir (CFAV). Favipiravir was given orally twice a day, and cerebrolysin was given intraperitoneally once a day, for one week. At the end of this period, all animals were sacrificed and brain tissue was collected for biochemical and histopathological examination.