Havacılık ve uzay endüstrisinde kullanılan lüminyumalaşımlarının ısıl işlem polimerlerinde su verilmesi vesu verme parametrelerinin optimizasyonu
Water delivery in heat treatment polymers of thealuminum alloys used in aviation and space industry andoptimization of water delivery parameters
- Tez No: 617603
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İDRİS KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Polimer Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Isıl işlem polimerlerinin farklı konsantrasyonlarda kullanımı ile malzemenin mukavemet ve mikroyapı özelliklerinde meydana gelen değişimlerin incelenmesiyle ilgili çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmada; su soğutma ortamında, %5, %10 ve %15 oranlarında Petrofer firmasının Aquatensied E Serisi ısıl işlem polimerleriyle hazırlanan soğutma ortamında havacılık ve uzay sanayinde kullanılan Al alaşımlarının su verme sertleştirmesinde minimum çarpılma ve yüksek mekanik özelliklerin elde edilmesi hedeflenmektedir. Çalışmada havacılık sanayinde yaygın kullanılan AA2024, AA6082 ve AA7075 alaşımları oda sıcaklığından 480 ºC ye kademeli bir şekilde ısıtılmış ve bu sıcaklıkta 60 dakika çözeltiye alma işlemi uygulanmıştır. Sonrasında soğutma ortamına alınan malzemelere, 120 ºC' de 6 saat süreyle yapay yaşlandırma işlemi uygulanmıştır. Yaşlandırma işleminden sonra su verme ortamının malzemeler üzerindeki etkisinin belirlenmesi amacıyla, numunelere çekme, eğme ve çentik darbe testleri yapılarak mekanik özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çentik darbe testi numunelerinin kırık yüzeyinden numuneler üzerinde mikroyapı incelemeleri gerçekleştirilmiştir ve malzemelerdeki çarpılma miktarları ölçülmüştür. Soğutma ortamının su verme sonrası analizi yapılmış ve ısıl işlem polimerinin bozulma oranı belirlenmeye çalışılmıştır. Genel anlamda en iyi çekme mukavemet değerleri, ısıl işlem polimerinin %10 olduğu çözeltilerde elde edilmiştir. AA7075 ve AA6082 alaşımlarında çekme mukavemet değerleri su soğutma ortamındakine yakın, AA2024 alaşımlı ısıl işlem polimerlerinde ise daha yüksek çekme mukavemet değerleri gözlemlenmiştir. AA6082 alaşımı ise diğer alaşımlara göre içerisindeki polimer karışım oranı arttıkça daha fazla uzama ve mukavemet sağlamış olup, en uygun ve en ideal sonuçları %10'luk polimer karışımında elde etmiştir.
Özet (Çeviri)
Studies on the use of heat treatment polymers in different concentrations and the changes in the strength and microstructure properties of the material continue.In this study; It is aimed to obtain minimum distortion and high mechanical properties in the quench hardening of Al alloys which are prepared with Aquatensied E Series heat treatment polymers of 5%, 10% and 15% in water cooling medium and used in aerospace industry in cooling medium. In this study, AA2024, AA6082 and AA7075 alloys commonly used in aerospace industry were heated gradually from room temperature to 480 ºC and solution treated process was applied to solution for 60 minutes in this temperature rate. Subsequently, artificial aging process was applied for materials which were in cooling process for 6 hours at 120 ºC. In order to determine the effect of quenching process on materials after aging process; mechanical properties were tried to be determined by tensile, bending and notch impact tests. Microstructure examinations were carried out on the samples from the broken surface of the notch impact test samples and the distortion amounts in the materials were measured. After quenching of the cooling medium, the decomposition rate of the heat treatment polymer was determined. In general, the best tensile strength values were obtained in solutions where the heat treatment polymer was 10%. The tensile strength values of AA7075 and AA6082 alloys were close to those of the water cooling environment and higher tensile strength values of AA2024 alloyed heat treatment polymers were observed. The AA6082 alloy, on the other hand, provided more elongation and strength as the polymer mixture ratio increased, and obtained the most appropriate and ideal results in 10% polymer mixture.