Vinka alkaloidleri, vinblastin ve vinkristinin, meme kanseri hücrelerinde metforminle ile kombine uygulamasının değerlendirilmesi
Evaluation of the combined application of vinka alkaloids, vinblastin and vincristin in the breast cancer cells with metformin
- Tez No: 617632
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜKERREM BETÜL AYCAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU ÜNLÜ ENDİRLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüz tıp dünyasında kanseri önleme ve kanser tedavisi hâlâ güncelliğini korurken, kanserde yeni yaklaşımlar geliştirmek önem kazanmıştır. Son yıllarda yapılan çalışmalar Metforminin çeşitli kanser türlerinden korunmada ve kanser tedavisi için de etkili olduğunu ortaya koymuştur. Bu projede, Metforminin 0,25; 0,50; 1; 5; 10; 20 ve 40 mM; Vinblastin ve Vinkristinin ise 100 pM ile 100 µM arasındaki logaritmik katlardaki dozları MCF-7 meme kanseri hücre hattında çalışılmış ve gerçek zamanlı hücre analizörü ile ölçüm yapılmıştır. Aynı zamanda Metforminin 5; 10; 20; 40 mM dozları Vinblastinin 1µM konsantrasyonu ve Vinkristinin 10 nm konsantrasyonu ile kombine edilmiş ve hücre canlılığı üzerine etkileri incelenmiştir. PCR (Polymerase Chain Reaction) yöntemiyle Metformin, Vinblastin ve Vinkristinin tek başına ve kombine kullanımda Kaspaz 3 ve Kaspaz 9 gen ekspresyonuna etkileri değerlendirilmiştir. Ayrıca Metformin ile vinka alkaloidleri için ATPaz aktivitesi ELISA kiti aracılığı ile ölçülmüştür. MCF7 hücrelerinde Metformin'in 40 mM konsantrasyonunun Vinblastin'in 1 µM veya Vinkristin'in 100 nM'ının kombine kullanımı Vinka alkaloidlerinin sitotoksik etkinliklerini artırmış, ATPaz aktivitesini tek başına artıran Metformin kombine kullanımda ATPaz aktivitesini baskılamıştır. Kaspaz 3 ve 9 gem ekspresyonlarını da anlamlı düzeyde artırmıştır. Sonuç olarak, Metformin'in vinka alkaloidlerinin antikanser etkinliğini artırdığını gösteren çalışmamızın hücre içi sinyal yolakları üzerinden aydınlatılması meme kanseri tedavisinin etkinliğinin artırılması ve bu konvansiyonel kemoterapötiklere direncin azaltılması açısından da bilime önemli katkılarda bulunacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's medical world, while cancer prevention and treatment are still relevant up to date, it is important to develop new approaches in cancer. Recent studies have shown that Metformin is also effective in the prevention and treatment of various types of cancer. In this project, Metformin 0.25; 0.50; 1; 5; 10; 20 and 40 mM; the doses of Vinblastine and vincristine in logarithmic layers between 100 pM and 100 µM were studied on the MCF-7 breast cancer cell line and measured with a real time cell analyzer. Metformin 5; 10; 20; 40 mM concentrations were combined with Vinblastine 1 µM and Vincristine 10 nm and effects on cell viability were investigated. The effects of Metformin, Vinblastine and vincristine on Caspase 3 and Caspase 9 gene expression were evaluated by PCR (Polymerase Chain Reaction) method alone and in combined use. In addition, ATPase activity for vinca alkaloids with Metformin was measured by ELISA kit. In MCF7 cells 40 mM Metformin in combination with Vinblastin'in 1 µM or Vinkristin'in 100nM has increased the cytotoxic effects of Vinka Alkaloids and have decreased the ATPase activity which has been increased by Metformin alone. Furthermore the cobination of Vinca Alkaolids with Metformin has significantly increased the Caspase 3 and 9 activities. As a result, it was concluded that Metformin increases the anticancer efficacy of Vinca Alkaloids through intracellular signaling pathways and makes important contributions to science in terms of increasing the efficacy of breast cancer treatment and decreasing resistance to these conventional chemotherapeutics.