Sisplatin dirençli ve duyarlı MDA-MB-231 hücre hatlarında etoposid ve vinkristin'in etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of etoposide and vincristine on cisplatin-resistant and sensitive MDA-MB-231 cell lines
- Tez No: 808921
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP YALÇIN AZARKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Onkoloji, Biology, Genetics, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüzde kanser üzerinde birçok araştırma yapılan ve yeni tedavi yöntemleri üzerinde çalışılan bir hastalıktır. Çeşitli yöntemlerle tedavi edilmeye çalışan kanser birçok türü bulunan ve çoğu zaman kötü prognozla sonuçlanmaktadır. Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Süt kanalları ve dış lobüllerde büyüyebilir, metastaz yaparak diğer dokulara ve organlara sıçrayabilmektedir. Her ne kadar meme kanseri denince tek bir morfolojisi varmış gibi algılansa da meme kanseri morfolojileri, hasta bireylere göre değişiklik gösterebilmekte; çevre ve biyolojik faktörlere göre gidişatı şekillenmektedir. Vinkristin, vinka alkaloidleri grubuna ait olarak bilinen bir ilaçtır. Bu ilaç, mikrotübül polimerizasyonuna etki etmekte ve mitoz bölünmeyi durdurarak hücre büyümesini bloke etmektedir. Etoposid, bir topoizomeraz II inhibitörüdür. Etoposid, geç S fazında ve erken G2 fazında hücre döngüsünün durmasını indükleyebilmekte ve podofillotoksinin yarı sentetik bir türevi olarak literatürde bilinmektedir. Bu tezde, sisplatin duyarlı üçlü negatif meme kanser hücreleri (MDA-MB-231/Duyarlı) ve sisplatin dirençli üçlü negatif meme kanser hücreleri (MDA-MB-231/Sisplatin dirençli) üzerinde Etoposid ve Vinkristin'in sitotoksik ve metastatik, morfolojik ve moleküler etkileri incelenmiştir. Yapılan deneylerle, vinkristin ve etoposidin hem ayrı hem birlikte sinerijistik olarak sitotoksisite ve metastatik etkisinin araştırılması, daha sonraki çalışmalar için ön bir çalışma niteliği kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, cancer is a disease in which many kinds of research are done and new treatment methods are being studied. Cancer, which is tried to be treated with various methods, has many types and often results in a poor prognosis. Breast cancer is the most common type of cancer in women. It can grow in milk ducts and external lobules and spread to other tissues and organs by metastasizing. Although breast cancer is perceived as having a single morphology, breast cancer morphologies can vary according to patient individuals; Environmental and biological factors shape its course. Vincristine is a drug known as belonging to the group of vinca alkaloids. This drug affects microtubule polymerization and blocks cell growth by stopping mitosis. Etoposide is a topoisomerase II inhibitor. Etoposide can induce cell cycle arrest in the late S phase and early G2 phase and is known in the literature as a semi-synthetic derivative of podophyllotoxin. In this thesis, the cytotoxic and metastatic, morphological and molecular effects of Etoposide and Vincristine on cisplatin-sensitive triple-negative breast cancer cells (MDA-MB-231/sensitive) and resistant triple-negative breast cancer cells (MDA-MB-231/Cisplatin resistant) were investigated. Investigating the synergistic cytotoxicity and metastatic effects of vincristine and etoposide, both separately and together, has become a preliminary study for further studies