İmmün sistem işlemci hücreleri ve K562 eritrolösemi hücre dizisinde çok ilaca direnç parametrelerinin araştırılması
Investigation of multidrug resistance parameters in immune effector cells and K562 erithroleukemia cell line
  1. Tez No: 108053
  2. Yazar: SELMA YENİSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BURHAN SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Hematoloji, Allergy and Immunology, Hematology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Çoğul ilaç direnci (ÇİD), birçok kanserin başarılı tedavisinde en büyük engellerden birisi olarak kalır. Bu hastalıkların tedavisi sitotoksik anti kanser ilaçlarının geniş bir etkinlik derecesine bağlıdır. ÇİD vinka alkaloidleri, bakteriyel antrasiklinler ve diğer organik bileşikler ve bunların yan sentetik yada sentetik analoglar gibi oldukça etkin bir çok anti-kanser ilacı içerir. En iyi karakterize edilmiş ilaç direnci mekanizması MDR1 geninin aşın ekspresyonunu içerir ki, bu gen 170 kD transmembran fosfoglikoproteini olan, ilaçlan dışan pompalama fonksiyonu olduğu düşünülen P glikoproteini (P-gp) kodlar. Direncin bu tipi ÇİD ilişkili P-gp olarak bilinir ve kullanılan anti-kanser ilaçlannın çoğunu içeren sitotoksik ajanlann bir çok sınıfina kanser hücrelerinin çapraz direnci ile karakterize edilir. P-gp, zar taşıyıcılarının ATP-bağlanan kaset süper ailesine aittir. Bu çalışma P-gp'nin sağlıklı insan donmuş ve taze LAK ve NK hücreleri ile K562 [ P-gp(-)], K562/DOX [ P-gp (+)] eritrolösemi hücre dizilerindeki fonksiyonu ve ekspresyonu ve de ÇİD modülatörleri tarafından P-gp aracılıklı direncin önlenebilmesi üzerine kuruludur. Bu hücrelerde P-gp'nin ekspresyonu ile P-gp substratı olarak isimlendirilen Daunurubicin'in hücre içi birikimi ve alıkonulma değişiklikleri çalışılmıştır. Daunurubicin'in P-gp tarafından hücre dışına atılımı fonksiyonunun siklosporin A ve verapamil gibi P-gp modülatörlerinden etkilenimi verileri ile bu hücrelerdeki P-gp fonksiyonlan daha belirgin olarak ortaya konulmuştur. Anahtar kelimeler : ÇİD, P-glikoprotein, LAK, NK, ÇİD düzenleyicileri
Özet (Çeviri)
SUMMARY Multidrug resistance (MDR) remains one of the greatest barriers to the succesful treatment of many cancers. The treatment of these diseases is to a large degree dependent upon the effectiveness of cytotoxic anti cancer drugs. MDR involves several of the most effective anticancer drugs, such as vinca alcaloids, bacterial anthracyclins, other (semi-synthetic or synthetic analogs) and their organic compounds. The best characterized drug resistance mechanism involves overexpression of the MDR1 gene which encode 170 kD transmembran phosphoglycoprotein, Pglycoprotein (P-gp), thought to function as drug eflux pump. This tipe of resistance, known as P-gp mediated multidrug resistance (MDR) is characterized by cross-resistance of cancer cells to several classes of cytotoxic agents, including some of the most commonly used anticancer drugs. P-gp belongs to the ATP binding casette super family (ABC) of membran transporters. This study based on the function and expression of P-gp and its reversal by MDR modulators in healthy normal human's fresh and frozen LAÎK and NK cells and K562 [P-gp(-) ], K562/DOX [P-gp(+) ] eritroleukemia cell lines. We examined the substrate of P-gp named daunurubicine and its intracelluler accumulation and retention changes with or without P-gp blocking modulators CsA and verapamil and expression of P-gp in these cells. Keywords : MDR, P-glycoprotein, LAK, NK, MDR modulators