Lumbal disk hernisi olan erkek hastalarda protrüzyon miktarının ağrı, lumbal hareketlilik, fiziksel fonksiyon ve multifidus kası kesit alanı üzerine etkisinin araştırılması
Lumbal disk hernisi olan erkek hastalarda protrüzyon miktarinin ağri, lumbal hareketlilik, fiziksel fonksiyon ve multifidus kasi kesit alani üzerine etkisinin araştirilmasi
  1. Tez No: 617690
  2. Yazar: SEDEF YILDIRIMALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇETİN SAYACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma lumbal disk hernili erkeklerde protrüzyon miktarının ağrı, lumbal hareketlilik, fiziksel fonksiyon ve multifidus kası enine kesit alanına etkilerinin sinir kökü basısı olanlar ile olmayanların karşılaştırılması ve sonuçlarıyla bilime katkıda bulunmak amacıyla planlanmıştır. MRG sonucuna göre sinir kökü basısı bulunmayan bulging veya protrüzyon tip lumbal disk hernili 18 hasta kontrol grubunda, sinir kökü basısı bulunan protrüzyon tip lumbal disk hernili 36 hasta çalışma grubunda (herni miktarına göre 3 grup, her grup ise 12 hasta) olmak üzere toplam 54 hasta çalışmaya dahil edildi. Dahil edilen hastaların yaş, boy, kilo, meslek, hastalık hikayesi, eğitim durumu, sigara alışkanlığı, alt ektremite dominantlığı, analjezik kullanımı, geçirilmiş hastalık-operasyon bilgileri kaydedildi. Ağrı şiddeti değerlendirmesi görsel ağrı skalası ile, lumbal hareketlilik mobil telefon uygulaması kullanılarak, fiziksel fonksiyonellik değerlendirmesi Oswestry yetersizlik anketi, sandalyeden kalk otur testi ve statik sırt endurans testi ile yapıldı. Lumbal multifidus kası enine kesit alanı radyolog tarafından ölçüldü. Lumbal disk hernili ve sinir kökü basısı bulunan erkek hastalarda sinir kökü basısı bulunmayanlara göre ağrı, fiziksel fonksiyonellik ve lumbal multifidus kası enine kesit alanı açısından fark görülmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study aims to assess the effect lumbar protrusion severity on pain, lumbar mobility, physical functions and multifidus muscle cross-sectional area among men with lumbar disc herniation, and to compare the results of patients with and without nerve root compression. According to MRG results, total of 54 patients were included in the study. 18 patients with bulging or protrusion type lumbar disc hernia without nerve root compression were included in the control group whereas 36 patients with protrusion type lumbar disc hernia with nerve root compression were included in experimental group which was further divided into three subgroups according to the severity of the hernia (n=12) for each subgroup. Data regarding age, height, weight, occupation, medical history, educational background, smoking habits, lower extremity dominance, analgesic usage, and any previous diseases or operations were recorded. Pain intensity assessment by using visual analog scale, lumbar mobility by using mobile phone app, physical functionality assessment by using Oswestry Disability Index, the chair stand-sit tests and static back endurance tests were used respectively. The cross-sectional area of the lumbar multifidus muscle was measured by a radiologist. Patients with and without nerve root compression were not significantly different regarding pain, physical functionality, and multifidus muscle cross-section results (p>0.05).