Prokalsitonin, c-reaktif protein ve lökosit değerlerinin bakteriyemili hastaların kan kültüründe üreyen mikroorganizma türünün tahmininde kullanımı
The use of procalcitonin, c-reactive protein and leukocyte values in the prediction of microorganism type isolated in blood culture of patients with bacteremia
- Tez No: 617792
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHAT AKSARAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bakteriyemili hastalarda enfeksiyona sebep olan mikroorganizmanın tespitinde kan kültürü altın standart testtir; ancak en erken 48 saat sonra sonuçlanmaktadır. Bu nedenle kan kültürü sonucunun çıkmasına kadar geçen sürede prokalsitonin (PCT) ve diğer biyolojik belirteçlerin etken tahmininde kullanılabilmesinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Haydarpaşa Numune Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarı'nda 01.01.2016-01.01.2018 tarihleri arasında gönderilen kan kültürleri sonuçları Gram negatif, Gram pozitif, Maya, Polimikrobiyal ve Negatif olmak üzere 5 gruba ayrılarak; eş zamanlı ölçülen PCT (Finecare, Çin), C-reaktif protein (CRP) (Archem Diagnostics, Türkiye) düzeyleri ve lökosit sayıları (WBC) (Abbott, ABD) ile birlikte retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 264 kan kültürü üremeli, 302 üremesiz olmak üzere toplam 566 olgu dahil edilmiştir. Gram negatif grubun PCT düzeyi Gram pozitif, Maya ve Negatif gruplardan anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Aim: Blood culture is the gold standard test for detection of infectious microorganisms in patients with bacteremia; however, it results at the earlist after 48 hours. Therefore, it is aimed to investigate the use of procalcitonin (PCT) and other biological markers in the prediction of agents in blood culture. Materials and Methods: Blood culture results evaluated in Haydarpaşa Numune Hospital Microbiology Laboratory between 01.01.2016-01.01.2018 were divided into 5 groups as Gram negative, Gram positive, Yeast, Polymicrobial and Negative; simultaneously measured PCT (Finecare, China), C-reactive protein (CRP) (Archem Diagnostics, Turkey) levels and white blood cell count (WBC) (Abbott, USA) were investigated retrospectively together. Results: A total of 566 cases, 264 of which were positive for blood culture and 302 of which were negative, were included in the study. PCT levels of Gram negative group were significantly higher than Gram positive, Yeast and Negative groups (p=0,001).