Yoğun bakımda kan dolaşımı enfeksiyonu tanısı alan hastalarda etken patojenin türüne göre prokalsitonin değerlerinin karşılaştırılması
Compari̇son of procalci̇toni̇n levels accordi̇ng to pathogen type and gram stai̇ni̇ng i̇n bloodstream i̇nfecti̇on i̇n icu
- Tez No: 654376
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Prokalsitonin (PCT) bakteriyel enfeksiyon varlığında dolaşımdaki miktarı saatler içinde artan, erken dönem bakteriyemi ve sepsis tanısında yüksek spesifite ve sensitiviteye sahip bir biyokimyasal belirteçtir. Son yıllarda yapılan çalışmalar plazmadaki PCT düzeyinin, enfeksiyona neden olan patojenin türü ve gram boyama özelliğine göre farklılık gösterdiğini ortaya koymaktadır. Çalışmamızda kan dolaşımı enfeksiyonu tanısı konan hastalarda etken patojenin türü ve PCT düzeyi arasındaki ilişki retrospektif gözlemsel çalışma dizaynı ile incelenmiştir. Çalışmaya Ocak 2016 – Şubat 2018 tarihleri arasında anestezi yoğun bakıma yatışı yapılan ve kan dolaşımı enfeksiyonu tanısı konan 137 hasta dahil edildi. Hastaların kan kültürü alınmadan önceki 24 saat ve alındıktan sonraki 24 saati içeren zaman dilimindeki en yüksek ateş, lökosit, PCT ve C-reaktif protein (CRP) değerleri ile enfeksiyon etkeni, APACHE II skoru, kültür alındıktan sonraki 30 gün içinde mortaliteleri, kültür alındığında antibiyotik kullanma durumu ve yoğun bakım yatış günleri elektronik hasta dosyasındaki verileri kullanılarak kaydedildi. Hastalar enfeksiyon etkenine göre gram pozitif bakteri, gram negatif bakteri, mantar ve çoklu etken olmak üzere dört gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Procalcitonin (PCT) is a biochemical marker that can increase the circulating amount in hours in the presence of bacterial infection, which may assist in the early recognition of bacteremia and sepsis with a high specificity and sensitivity. Studies conducted in recent years reveal that the PCT level in plasma varies according to the type of pathogen causing the infection and the gram staining feature. In our study, the relationship between the type of causative pathogen and PCT level in patients diagnosed with bloodstream infection was investigated with a retrospective observational study design. 137 patients who were hospitalized in anesthesia intensive care and diagnosed as bloodstream infection between January 2016 and February 2018 were included in the study. The highest fever, leukocyte, procalcitonin and C-reactive protein (CRP) values in the 48-hour period that included the 24 hours before and after the blood culture, infection agent, APACHE II score, mortality within 30 days after culture, antibiotic use status when culture was taken, and intensive care hospitalization days were recorded using data from the electronic patient file. Patients were divided into four groups as gram positive bacteria, gram negative bacteria, fungi and multiple factors according to the infection agent.