Febril nötropenik hastalarda C-reaktif protein ve prokalsitoninin mortalite göstergesi olarak değerlendirilmesi
Evaluation of C-reactive protein and procalcitonin as an indicator of mortality in febrile neutropenic patients
  1. Tez No: 789028
  2. Yazar: HASAN ÖKSÜZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU MERT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Giriş ve Amaç : Febril nötropeni (FEN), kanser hastalarında kemoterapötiklerin yan etkisi olup komplikasyonlara, maliyet artışına ve mortaliteye neden olmaktadır. Nötropenik ateşin sadece %30-50'sinde mikrobiyolojik etken saptanabilmektedir. Bu nedenle enfeksiyonu gösterebilecek, spesifik, yüksek etkinlikli ve hızlı belirteçlere ihtiyaç duyulmaktadır. Çeşitli biyomarkerlar araştırılmakta ve günümüzde halen kullanılmaktadır. Bu çalışmada febril nötropenik atak başlangıcında ve tedavi sırasında kantitatif CRP ve prokalsitonin değerleri retrospektif olarak karşılaştırılarak enfeksiyonu ve mortaliteyi erken saptamada etkinliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem : Bu araştırma, retrospektif, vaka-kontrol çalışmasıdır. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hematoloji Kliniği ve Kemik İliği Tansplantasyon Ünitesi ile Tıbbi Onkoloji Kliniği'nde 3 Eylül 2018-25 Mayıs 2022 tarihleri arasında takip edilen 18 yaş ve üstü 748 FEN hastası değerlendirilmiştir. Hastane bilgi yönetim sistemi taranarak hastaların verileri önceden hazırlanmış forma kayıt edilmiştir. The Package for Social Sciences 26.0 istatistik programı kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Bulgular : Çalışmaya dahil edilen FEN hastalarının 118'inde mortalite gelişirken, 630 hastada mortalite gelişmemiştir. Mortalite grubunda yaş ortalaması 51,6 yıl, mortalite olmayan grupta ise 50,5 yıl bulunmuştur. Olguların %47,9'unu kadın, %52,1'ini erkek hastalar oluşturmuştur. Hastaların %67,2'sinde hematolojik malignite mevcuttur. FEN ataklarında bakteriyemi oranı %36,5 bulunmuştur. En sık saptanan mikroorganizma Escherichia coli olmasına rağmen Pseudomonas aeruginosa ve Acinetobacter baumannii mortalitesi olanlarda daha fazla saptanmıştır. Tedavinin ilk beş gününde CRP ve prokalsitonin değerleri mortalitesi ve bakteriyemisi olan hastalarda daha yüksek bulunmuştur. Tanı anında lökosit ve nötrofil sayısının mortaliteye etkisinin olmadığı görülmüştür. Nötropeni süresinin uzaması, kan dolaşımı enfeksiyonu, kateter ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonu ve pnömoni mortalite açısından risk faktörleri olarak saptanmıştır. Sonuç : CRP ve prokalsitonin değerlerinin hem prognostik hem de tanısal olarak kullanılabilecekleri görülmüştür. Mortalitesi olan hastaların kültürlerinde dirençli Gramnegatif bakteri üremesinin daha fazla olduğu saptanmıştır. Yeni tedavi algoritmalarının geliştirilmesi için daha fazla çalışmaya gereksinim duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective : Febrile neutropenia (FEN) is a side effect of chemotherapeutics in cancer patients and causes complications, cost rates and death. Microbiological agents can be detected in only 30-50% of neutropenic fever. Therefore, specific, highly effective and rapid markers that can indicate infection are needed. Various biomarkers are being researched and still in use today. In this study, it was aimed to evaluate their effectiveness in early detection of infection and mortality by retrospectively comparing quantitative CRP and procalcitonin values at the onset of febrile neutropenic attack and during treatment. Materials and Methods : This research is a retrospective, case-control study. In this study, 748 FEN patients aged 18 years and older who were followed up at the Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Oncology Training and Research Hospital Hematology Clinic and Bone Marrow Transplantation Unit and Medical Oncology Clinic between September 3, 2018 and May 2022 were evaluated. The hospital information management system was scanned and the data of the patients were recorded in the pre-prepared form. Data were analyzed using The Package for Social Sciences 26.0 statistical program. Results : Mortality developed in 118 of the FEN patients included in the study, while mortality did not occur in 630 patients. The mean age was 51.6 years in the mortality group and 50.5 years in the non-mortality group. 47.9% of the cases were female and 52.1% were male patients. Hematological malignancy is present in 67.2% of the patients. The rate of bacteremia in FEN attacks was 36.5%. Although Escherichia coli was the most common microorganism, Pseudomonas aeruginosa and Acinetobacter baumannii were more common in those with mortality. In the first five days of treatment, CRP and procalcitonin values were higher in patients with mortality and bacteremia. It was observed that leukocyte and neutrophil counts at the time of diagnosis had no effect on mortality. Prolonged neutropenia, bloodstream infection, catheterrelated bloodstream infection and pneumonia were found to be risk factors for mortality. Conclusion : It has been observed that CRP and procalcitonin values can be used both prognostically and diagnostically. It was determined that resistant Gram-negative bacteria growth was higher in the cultures of patients with mortality. More studies are needed to develop new treatment algorithms. Keywords : Febrile neutropenia, mortality, C-reactive protein, procalcitonin