Okul öncesi dönemde çocuk davranışının beslenme tutumuna ve obeziteye etkisi
The effect of child behavior to the nutritional attitude and obesity in pre-school
- Tez No: 617802
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma çocuk mizacı ile beslenme tutumu ve obezite arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla İstanbul ili Beşiktaş ilçesindeki Beşiktaş Belediyesine bağlı kreşlerde okul öncesi dönem eğitim gören 95 çocuk ile yapılmıştır. Araştırma verileri anket formları yardımıyla toplanmıştır. Çocukların ailelerine demografik özellikler ile beslenme tutumu hakkında sorular yöneltilirken, öğretmenlere de çocuk davranışını irdeleyen sorular sorulmuştur. Çocukların beslenme tutumu ''Yeme Tutumu Anketi'', mizaç özellikleri ise'' Sosyal Yetkinlik ve Davranış Değerlendirme-30'' ölçeği ile belirlenmiştir. Ayrıca boy uzunluğu, vücut ağırlığı antropometrik ölçümleri alınmış ve beden kütle indeksleri hesaplanmıştır. Çalışmanın sonucunda; 21-40 aylık 2, 41-60 aylık 57, 61 ay ve üzeri 36 çocuğa ulaşılmıştır. Ortalama doğum ağırlığı 3270,11± 278,94 gram bulunmuştur. Ortalama boy uzunluğu 109 cm ± 8 cm, ortalama vücut ağırlığı 19,53 ± 4,28 kg, ortalama BKİ 16,19 ± 2,03 kg/m2 ve ortalama persentil değeri, 50,83 ± 32,12 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF CHİLD BEHAVIOR TO THE NUTRITIONAL ATTITUDE AND OBESITY IN PRE-SCHOOL This study was conducted with 95 children attending preschool education in the kindergartens of Beşiktaş Municipality in Beşiktaş, Istanbul Province, in order to evaluate the relationship between child temperament, and nutritional behavior and obesity. Data of the research were collected with the help of questionnaire forms. While the families of the children were asked questions about demographic characteristics and nutritional behavior, the teachers were asked questions about child temperament. Nutritional behavior of children was determined by ''The Nutritional Behavior Questionnaire'' and temperament characteristics were determined by ''Social Competence and Behavior Assessment-30 Scale''. In addition, anthropometric measurements of height and body weight were taken and body mass indexes were calculated. As a result of the study, two 21-40 months old children, 41-60 months old 57 children, 61 months old and over 36 children were reached. The mean birth weight was found to be 3270.11 ± 278.94 grams. The mean height was 109 cm ± 8 cm, the mean body weight was 19.53 ± 4.28 kg, the mean BMI was 16.19 ± 2.03 kg/m2 and the mean percentile value was 50.83 ± 32.12.