Çorlu Devlet Hastanesinde çalışan evli hemşirelerin iş yaşamının aile yaşamı üzerine etkileri
The effects of their work life on their family life of married nurses working at Çorlu State Hospital
  1. Tez No: 617801
  2. Yazar: NURGÜL PATAN KORUCUOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR DİNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma tanımlayıcı ve kesitsel tipte, Çorlu devlet hastanesinde çalışan evli hemşirelerin iş yaşamının aile yaşamı üzerine etkilerini belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Araştırma Tekirdağ ilinde hizmet veren Tekirdağ Çorlu İlçe Devlet Hastanesinde gönüllü olarak 91 evli hemşire ile gerçekleştirildi. Araştırmada herhangi bir örneklem seçim yöntemine gidilmemiştir. Araştırmada veriler literatüre uygun olarak oluşturulan ve hemşirelerin sosyodemografik özelliklerini ölçen bir ölçüm formu ile İş-Aile Çatışması Ölçeği ile toplandı. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde frekans, standart sapma, ortalama ile Kruskal Wallis ile Mann Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF THEIR WORK LIFE ON THEIR FAMILY LIFE OF MARRIED NURSES WORKING AT ÇORLU STATE HOSPITAL SUMMARY The aim of this study was to determine the effects of married nurses working in Çorlu state hospital on family life. The research was carried out with 91 married nurses voluntarily at Çorlu District State Hospital in Tekirdağ. No sample selection method was used in the study. The data were collected by a measurement form which was prepared in accordance with the literature and measuring the sociodemographic characteristics of the nurses and the Work-Family Conflict Scale. In the analysis of the data, frequency, standard deviation, mean and Kruskal Wallis and Mann Whitney U test were used.