Serebral palsili çocuklarda ayak bileği inversiyon ve eversiyon eklem hareket açıklıklarının yürüme ve denge performansına etkisi
The effect of ankle inversion and eversion in the cerebral palsy children on walking and balance performance of joint range of motion
  1. Tez No: 617850
  2. Yazar: ÖZGE KALAYCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ FARUK ÖZYAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, serebral palsili çocuklarda ayak bileği inversiyon ve eversiyon eklem hareket açıklıklarının yürüme ve denge performansına etkisini araştırmaktır. Çalışmaya yaşları 4-18 arasında değişen, 35 serebral palsi tanısı konulmuş ve 36 sağlıklı çocuk olmak üzere toplam 71 çocuk dâhil edildi. Çocukların 12'si sağ hemipleji, 12'si sol hemipleji, 11'i diplejik serebral palsili ve 36'sı kontrol grubu olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Çocukların; cinsiyet, yaş, kilo, boy gibi demografik bilgileri kaydedildi. Değerlendirmede, ayak bileği eklem hareket açıklığı (EHA) ölçümü, Ayak Postür İndeksi (FPI-6), Bir Dakika Yürüme Testi, Tandem Duruş Testi, Dört Adım Kare Testi, Otuz Saniye Kalk Otur Testi ve Berg Denge Ölçeği (BDÖ) kullanıldı. Serebral palsili çocukların motor seviyelerini belirlemek için de Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (KMFSS) kullanıldı. İstatistiksel analiz sonucunda, sol hemiplejik serebral palsili çocukların sağ ayak bileği aktif ve pasif eversiyon hareketi ile sol ayak bileği pasif eversiyon hareketi değerlerinin statik dengelerine ve sol ayak bileği aktif eversiyon hareketlerinin de yürüme performansları üzerine etkisi olduğu görüldü (p0.05). Sonuç olarak; Serebral palsili çocuklarda ayak bileği inversiyon ve eversiyon eklem hareket açıklıklarının yürüme ve denge performansına etkisininolduğu bazı sonuçlar tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is not to investigate the walking and balance performance of ankle inversion and eversion range of motion in children with cerebral palsy. A total of 71 children, aged between 4 and 18 years, were diagnosed as 35 cerebral palsy and 36 healthy children. Twelve children were divided into 4 groups as right hemiplegia, 12 left hemiplegia, 11 diplegic cerebral palsy and 36 control group. Children; demographic information such as gender, age, weight, height is presented. Ankle joint range of motion (ROM), Foot Posture Index (FPI-6), One Minute Walking Test, Tandem Posture Test, Four Step Square Test, Thirty Second Rise Test and Berg Balance Scale (BBS) were performed. Gross Motor Function Classification System (GMFSS) was used to adjust the motor levels of children of cerebral palsy. As a result of statistical analysis, it was seen that right ankle active and passive eversion movement and left ankle passive eversion movement values of lefthemiplegiccerebral palsy had an effect on static balances. And left ankle active eversion movement had an effect on walking performance (p0.05). As a result; some results were found that ankle inversion and eversion range of motion had an effect on gait and balance performance in children with cerebral palsy.