Rinoplasti yapılan hastalarda hasta memnuniyetinin değerlendirilmesi
Evaluation of patient satisfaction in rhinoplasty patients
- Tez No: 617849
- Danışmanlar: DOÇ. HASAN EMRE KOÇAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Rinoplasti çok sık uygulanan bir fasiyal plastik operasyon olmasının yanında deneyimli cerrahların bile zaman zaman zorlandığı, başarılı sonuca ulaşmak için bir çok faktörün etki ettiği bir ameliyattır. Bu komplike ameliyata bazen cerrahın düşünceleri ile hastaların düşünceleri örtüşmeyebilir. Biz çalışmamızda hastaların burunlarının cerrah gözüyle preoperatif ve postoperatif analiz edilmesini ve gerçekleşen değişimin hasta memnuniyetiyle ilişkisini incelemek istedik. GEREÇ VE YÖNTEM: 01.01.2012 ile 01.04.2018 tarihleri arasında kliniğimizde rinoplasti yapılan ve çalışmaya dahil edilen 81 hastayı kontrole çağırarak memnuniyetlerini ölçmek için ROE-T anketini yaptık ve aynı zamanda 7 farklı açıdan fotoğraflarını çektik. Hastaların operasyon öncesi yine aynı açıdan çekilmiş fotoğraflarını arşivden isteyerek hastaların burunlarını ameliyat öncesi ve sonrası olarak ayrı ayrı değerlendirdik. Değerlendirme 3 tane deneyimli rinoplasti cerrahı tarafından gerçekleştirildi. Değerlendirmede dorsal hump, tip, nazolabial açı ve aks defomitelerine bakıldı ve her bir cerrah 0-3 arasında (0-deformite yok, 1-minimal deformite, 2-orta düzeyde defomite, 3-ağır düzeyde deformite) bir puan verdi ve her bir bölge için 9 puan üzerinden skorlama yapıldı. Toplanan veriler istatistiksel olarak analiz edildi. BULGULAR:Çalışmaya dahil ettiğimiz 81 hastanın yaşları 19 ile 56 arasında değişmekte olup yaş ortalaması 27.7'dir. Çalışmaya katılanların %52 si erkek (n=42) %48 i kadın (n=39) hastalardan oluşmaktadır. ROE-T anketinin sonucuna göre hastaların memnuniyetleri %29 ile %100 arasında değişmekte olup ortalama memnuniyet %77 olarak ölçülmüştür. Memnuniyet sonuçlarında cinsiyet yada yaş gruplarında anlamlı farklılık izlenmemiştir. Hastaların ameliyat öncesi defomiteleri değerlendirilrildiğinde en sık görülen deformite 4.3 puan ile dorsal hump iken ardından sırasıyla 3.7 ile tip deformitesi, 2 puan ile nazolabial açı, 1.8 puan ile aks deformitesi görülmüştür. Postoperatif burunların analizinde en çok görülen deformite 2.2 puan ile tip deformitesi, 0.9 ile hump ve aks deformitesi, 0.6 puan ile nazolabial açı deformitesi olarak izlenmiştir. Hasta memnuniyeti ile sağlanan deformite düzelme miktarları arasında bir korelasyon olduğu görülmüştür. Bölgeler analiz edildiğinde dorsal hump deformitesini düzeltme oranımız yüksek iken, aks deformitesini ve tip deformitesini düzeltme oranımız daha düşük bulunmuştur. SONUÇ:Çalışmamızda rinoplasti yapılan hastaların memnuniyet ortlaması %77.4 olup farklı yaş ve cinsiyet gruplarında anlamlı bir farklılık yoktur. Ameliyat öncesi en sık görülen deformite hump ikinci sırada tip deformitesi olmuştur.Yapılan ameliyatta en kolay düzeltilen defomite hump defomitesi iken en başarısız olduğumuz bölge tip bölgesi olmuştur.Deformite düzelme miktarı ile hasta memnuniyeti arasında bir korelasyon olduğu gözlenmiştir ve memnuniyeti %80 üzerinde olan hasta grubunun burunları memnuniyeti %80 altında olanlara kıyasla daha az defomiteye sahiptir. ANAHTAR KELİMELER: rinoplasti, hasta memnuniyeti, burun deformitesi
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION:Rhinoplasty is one of the most frequently performed facial plastic surgery procedure which is still difficult even for experienced surgeons. Rhinoplasty is a surgery that is effected by many factors in order to achieve successful results.Although patient satisfaction is most important part of the surgery, it is stil least discussed part.In our study we aim to investigate reletaion between surgeon's perspective and patient satisfaction. MATERIALS AND METHOD:We called 81 patient who underwent to rhinoplasty in our clinic between 01.01.2012 and 01.04.2018 and applied ROE questionnaire to measure patient's satisfaction and took photos from 7 different angle like how we did in preoperatively.Nose deformities classified by 4 locations which are nasal hump,nasal tip, nasolabial angle and nasal axis deviation deformity and evaluated by 3 experienced rhinoplasty surgeon.Surgeons scored deformities from 0 to +3 (0=no deformity 1=minimal deformity 2=mild 3=severe ) Then we we analyzed statistically relations between patient satisfaciyon and nasal deformities. RESULTS: The 81 patients included in the study ranged in age from 19 to 56 years with a mean age of 27.7 years. 52% of the participants were male (n = 42) and 48% were female (n = 39). According to the results of the ROE-T questionnaire, the satisfaction of the patients ranged between 29% and 100% and the average satisfaction was measured as 77%. There was no significant difference in satisfaction results in gender or age groups. Preoperatively the most common deformity was dorsal hump with 4.3 points, followed by tip deformity with 3.7, nasolabial angle with 2, axis deformity with 1,8. In the analysis of postoperative noses, the most common deformity was tip deformity with 2.2 points, hump and axis deformity with 0.9, and nasolabial angle deformity with 0.6 points. A correlation was found between patient satisfaction and the amount of correction provided on nasal deformity. When the regions were analyzed, the rate of correction of dorsal hump deformity was higher, whereas the rate of correction of axial deformity and tip deformity was lower. CONCLUSION: In our study, the mean satisfaction rate of the patients who underwent rhinoplasty was 77.4% and there was no significant difference between different age and sex groups.Patient group with more than %80 satisfaction rate has less defomity score than patient group with less than %80 satisfaction rate and there is correlation between patient satisfaction and the amount of correction provided on nasal deformity. We found dorsal hump defomity is the easiest and nasal tip defomity is most difficult deformity to fix it. KEY WORDS: Rhinoplasty, patient satisfaction, nose deformity