0–12 aylık bebeklerin el–ayak ve alt–üst ekstremitelerinden elde edilen bazı ölçüm değerlerinin gelişimi değerlendirmede kullanılan diğer antropometrik parametrelerle ilişkisi
Relationship betweeen hand-foot and lower-upper extremities measurement values and other development-related anthropometric parameters in 0-12 months old babies
  1. Tez No: 617858
  2. Yazar: ZEYNEP AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALUK ULUUTKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma 15.06.2011 ile 20.06.2012 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Anatomi Anabilim Dalı Yüksek Lisans tez çalışması olarak adı geçen anabilim dalında ve Mardin Merkez 10 Nolu Aile Sağlığı Merkezinde gerçekleştirildi. Araştırmada Aile Sağlığı Merkezindeki aile hekimlerine (4 hekim) kayıtlı 0-12 aylık 222 (103'ü kız, 119'u erkek) bebeğin antropometrik ölçümleri değerlendirmeye alındı. Araştırmaya katılan bebekler üzerinde yapılan ölçüm parametreleri; kilo, boy, baş çevresi, üst ekstremite uzunlukları (omuz-el bilek mesafesi, üst kol uzunluğu, ön kol uzunluğu), alt ekstremite uzunlukları (kalça-ayak bilek mesafesei, femur uzunluğu, crus uzunluğu) ile sağ-sol el ve sağ-sol ayak uzunluk ve genişlik ölçümleridir. El ve ayaklar üzerinde yapılan ölçümler; her iki elin ve her iki ayağın scanner ile taranmasıyla elde edilen görüntülerin bilgisayar ortamına aktarılmasıyla yapıldı. Bu görüntüler üzerinde, el bileği genişliği, el genişliği, el uzunluğu, palmar uzunluk, el parmak uzunluk, ayak uzunluğu, ayak genişliği, plantar uzunluk ölçümleri yapıldı ve Image J programı ile sayısal değerlere dönüştürüldü. Bulunan ölçüm sonuçları cinsiyete göre gruplandırarak birbirleriyle olan ilişkileri istatistiksel olarak değerlendirildi. Gelişimi değerlendirmede kullanılan antopometrik ölçüm değerleriyle yaptığımız ölçüm değerleri arasında anlamlı ilişki olduğu sonucu bulunmuştur. Doğum sonrası dönemde doğumla birlikte ölçülmeye başlanan antropometrik ölçümlerin yanı sıra gelişimi değerlendirmede bu ölçüm değerlerinden de yararlanılabileceğini düşünmekteyiz. Bu konuyla ilgili yeterli sayıda çalışma olmadığı için çalışmanın ölçümlerinin ve sonuçlarının bu konuda yapılacak çalışmalara temel teşkil edeceğini düşünmekteyiz. Ayrıca scanner ile taranarak elde ettiğimiz el-ayak görüntülerinin arşivlenerek bir sonraki ölçümle karşılaştırma imkanı açısından da faydalı olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between in the said science branch at central Mardin, number 10 family health center 15.06.2011 and 20.06.2012 as a master thesis of anatomy department of Karadeniz Technical University. In the study, anthropometric surveys of 222 (103 female, 119 male) infants aged 0-12 months registered to family physicians (4 physicians) in the family health center were received for consideration. The measurement parameters which are applied on the infants participated in the study are weight, height, head circumference, upper extremity lengths (shoulder-hand wrist distance, upper arm length, forearm length), lower exteremite lengths (hip-ankle distance, femur length, crus length) and right-left hand and right left foot length and width measurements. The measurements on the hands and feet were made by transferring the images obtained by scanning both hands and both feet to the computer atmosphere. On these images, wrist width, hand width, hand length, palmar length, hand finger length, foot length, foot width, plantar length measurements were made and converted to quantitative values via Image J program. By grouping The results of the measurements according to gender; their relations with each other were evaluated statistically. It has been found that there is a significant relationship between the anthopometric measurements used in the evaluation of development and the measurement values that we had. In addition to the anthropometric measurements that started to be measured with the birth in the postpartum period, we think that we can also benefit from these measurement values in the evaluation of development. Since there is not enough number of studies on this subject, we think that the study measurements and results will be the basis for the studies to be done on this subject. We also think that archivied hand-foot images obtained by scanning with the scanner will be useful in terms of offering opportunity of comparing with the next measurement.