Hemiplejik hastalarda torakal manuel terapinin solunum kapasitesi üzerine akut etkisinin incelenmesi
İmmediate effect of thoracal manual therapy on respiratory capacity in hemiplegic patients
- Tez No: 617859
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, hemiplejik hastalara uygulanan torakal manuel tedavinin solunum kapasitesi üzerine akut etkilerini araştırmaktır. Çalışma Bayrampaşa Belediyesi Fizik Tedavi ve Engelliler Merkezi' inde, Brunnstrom evrelemesine göre alt ekstremite düzeyi Evre 4 ve Evre 6 arası olan, 31' i tedavi, 16'sı kontrol grubu 47 hasta katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Hastaların klinik ve demografik bilgileri kaydedilmiştir. Hastalara göğüs çevre ölçümü yapılmıştır. Solunum fonksiyonları portatif spirometre ile ölçülmüştür. Solunum kas kuvveti ölçümünde elektronik basınç dönüştürücü kullanılmıştır. Kalp hızı, solunum sıklığı ve oksijen saturasyonu ölçümü pulse oksimetre ile yapılmıştır. Tedavi grubu akut etkilerini ölçmek için tek sefer manuel tedaviye alındı. Bütün değerlendirmeler tedavi öncesi ve manuel tedavinin hemen sonrası kör bir fizyoterapist tarafından yapılmıştır. Tedavi grubunda aksillar ve subkostal göğüs çevre ölçümlerinde, zorlu ekspiratuar kapasitenin birici saniyesinde, zorlu vital kapasitenin birici saniyesinin zorlu vital kapasiteye oranında ve tepe akım hızı değerleri MT seansı öncesine göre anlamlı düzeyde artmıştır. (p0,05) Hemiplejik hastalarda tek seans uygulanan torakal manuel tedavi solunum fonksiyonlarını ve inspiratuar kas kuvvetini akut olarak geliştirmiştir. Hemiplejik hastalara uygulanan tedavilere ek olarak torakal manuel tedavi eklenmesi hastalarda olumlu gelişmelere neden olabilir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to investigate the immediate effect of thoracal manual therapy (MT) on respiratory functions in Hemiplegic patient. The study was carried out in Bayrampaşa Municipality Physical Therapy and Disability Center with 47 patients with 31 treatment and 16 control group with lower extremity level between Stage 4 and 6 according to Brunnstrom staging. Clinical and demographic data of the patients were recorded. Chest circumference was measured. The lung function was measured using a portable spirometer. An electronic pressure transducer was used to measure respiratory muscle strength. Heart rate, breathing frequency, and oxygen saturation were measured with a pulse oximeter. The treatment group participated in a single session of MT to measure the short-term effects. All measurements were taken before and immediately after the first MT session by a blind physiotherapist. There was a significant improvement in axillary and subcostal chest circumferences, the forced expiratory volume in the first second, ratio of forced expiratory volume in the first second to the forced vital capacity and peak ekspratory flow after MT session in the treatment group. (P0.05). A single thoracal MT session immediately improved pulmonary function and inspiratory muscle strength in hemiplegyic patient. The addition of thoracic manual therapy to hemiplegic patients may lead to positive improvements in patients.