Açık havada gerçekleştirilen oyun etkinliklerinin 24-36 aylık çocukların gelişimlerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of outdoor play activities on the development of 24-36 months old children
  1. Tez No: 617869
  2. Yazar: ELİF TÜREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER DURUALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada, kreş ve gündüz bakım evine devam eden 24-36 aylık çocukların açık havada gerçekleştirdikleri oyun etkinliklerinin gelişimlerine etkisinin olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul Silivri ilçesinde yaşayan, kreş ve gündüz bakım evine devam eden 24-36 aylık çocuklar oluşturmaktadır. Araştırma, basit tesadüfi yöntemle deney ve kontrol grubu olarak seçilen iki kreş ve gündüz bakım evinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya dâhil edilen okullardan biri deney grubu diğeri ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Araştırma ön test-son test, kontrol gruplu yarı deneysel desende gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda yer alan 15 çocuk ve kontrol grubunda yer alan 12 çocuk olmak üzere toplam 27 çocuk araştırmaya dâhil edilmiştir. Araştırma verileri,“Aile Bilgi Formu”ve Temel ve ark. (2004) tarafından geliştirilen GEÇDA ile toplanmıştır. Deney grubundaki çocuklara, okul öncesi eğitim programlarına ek olarak, sekiz hafta süreyle haftada üç kez açık havada gerçekleştirilen oyun etkinlikleri uygulanmıştır. Kontrol grubunda yer alan çocuklar ise okullarında uygulanan okul öncesi eğitim programına devam etmiştir. Araştırmaya dâhil edilen çocukların ebeveynlerinden yazılı onam alınmıştır. Verilerin analizinde, Shapiro-Wilks, Levene ve t testleri ile iki faktörlü ANOVA kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; deney ve kontrol grubuna dâhil edilen çocukların psikomotor, bilişsel, dil, sosyal-duygusal gelişimlerinin deney öncesinden deney sonrasına anlamlı bir farklılık göstermediği (p>0,05) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the impact of outdoor play activities on the development of children aged 24-36 months. The universe of the study consists of 24-36 months old children living in the Silivri district of Istanbul who continue to nursery and day care home. The study was carried out in two nursery and day care centers selected by simple random sampling. Research tests were conducted in a control group experimental pattern. A total of 27 children belonging to the experimental and control group were included in the study. The research data were collected with“Family Information Form”and GECDA assessment tool. In addition to the pre-school education programs, children in the experimental group played outdoor games three times a week for eight weeks. The children in the control group continued the pre-school education program in their school. Shapiro-Wilks, Levene, t tests and repeated measures analysis (ANOVA) were used for data analysis. As a result of the research; psychomotor, cognitive, language, social-emotional development of the children included in the experimental and control group showed no significant difference (p>0.05).