Genç bireylerin fiziksel aktivite düzeyleri ve obesiteye yatkınlıkları
Physical activity of young people and their liability to obesity
  1. Tez No: 617892
  2. Yazar: ASHRAF S.A. ALHAJALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİBE SERAP İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, üniversitede okuyan genç bireylerin (n=194) fiziksel aktivite düzeyleri ve kilo durumları durumu arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla yapılmıştır. Yaşları 18-25 yıl arasında olan katılımcıların yaş ortalaması 20.9 ± 1.7 yıldır. Bunların 118'I kadın (20.61 ± 1.6 yıl) ve 76'sı erkektir (21.56 ± 1.6 yıl). Obesiteye olan yatkınlıklarını incelemek amacıyla vücut kitle indeksleri (VKİ), boyun ve bel çevre ölçümleri alınmıştır. Fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Uzun Form (UFAA) ile değerlendirilmiştir. VKİ değerlendirmesine göre % 52.1'i normal kiloda, %35.6'sı fazla kilolu, %4.6'sı obez, %7.7'si düşük kilolu bulunmuştur. VKİ kadınlarda daha yüksek bulunmuştur (p=0.01). Her iki cinste de VKİ ve spor yapma negatif yönde ilişkili bulunmuştur. Boyun çevresi ise katılımcıların fiziksel aktivite düzeyleri de negative yönde ilişkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess the physical activity level of young people and their liability to obesity by means of assessing their BMI, waist and neck circumferences. The participants were (n=194) were aging between the age of 18-25 years; 118 were females (20.61±1.6yrs) and 76 were males (21.56±1.6yrs). Their body mass index (BMI), neck and waist circumferences were measured to assess their obesity status: The International Physical Activity Questionnaire-Long form(IPAQ-Long Form) was used to describe the pattern of their physical activity level. According to their body mass index data, 52.1% (36.8% male; 62% female) were in normal weight, 35.6% were overweight, the 4.6% were obese, 7.7% were underweight; and 52.1% were physically active. The BMI were found higher among female (p=0.01). Their BMI and involving with sports was found negatively related with each other in both gender. Neck circumference was also negatively related with the total physical activity of the participants.