Hindistan cevizi yağı takviyesinin bazal enerji sarfiyatı ve egzersiz esnasında substrat oksidasyonu üzerine etkisinin fazla kilolu kişilerde incelenmesi
Investigation of effects of dietary coconut oil supplementation on resting energy expenditure and substrate oxidation during exercise in overweight individuals
- Tez No: 617893
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Fizyoloji, Spor, Nutrition and Dietetics, Physiology, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Orta zincirli trigliseritler ile ilgili yapılan çalışmalarda enerji harcaması ve yağ oksidasyonunu arttırdığı, tokluk sağlayarak düşük enerji ve gıda alımı sağladığı gösterilmiştir. Hindistan cevizi yağı, orta zincirli yağ asitlerinin en iyi doğal kaynaklarındandır ve kilo vermede etkili olabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle bu çalışmada hindistan cevizi yağının dinlenme ve egzersiz sırasında enerji sarfiyatı ve bu sırada hangi enerji substratın daha fazla kullanıldığı belirlenmesi amaçlandı. Araştırma 19-30 yaş aralığında, sedanter, sağlıklı normal ve fazla kilolu toplam 44 birey üzerinden gerçekleştirildi. Bireylerin öncelikle fiziksel aktivite düzeyi, antropometrik özellikleri belirlenmiş ve bireye özgü günlük enerji ihtiyaçlarına göre hindistan cevizi yağı takviye öncesi ve sonrasında uygulamak üzere diyet planlandı. Bireylere bir hafta boyunca günde 20 ml hindistan cevizi yağı takviye öncesi ve sonrasında istirahat metabolizma hızı ölçümü ile maksimal egzersiz testi tekrarlandı. Çalışmada hindistan cevizi yağı takvsiyesi yapılmadan önce ve yapıldıktan sonra grupların vücut ağırlığı, vücut yağ kütlesi, yağsız vücut kütlesi karşılaştırıldığında anlamlı bir fark saptanmadı. Fazla kilolu kadınlarda hindistan cevizi yağı takviye sonrası istirahat sırasındaki karbonhidrat oksidasyonu anlamlı derecede arttı. Bir hafta boyunca hindistan cevizi takviye öncesi ve takviye sonrası gruplar arasında istirahat sırasında ve farklı egzersiz şiddet derecelerinde dakikadaki ortalama karbonhidrat, yağ oksidasyon değerleri arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Çalışmada hindistan cevizi yağı takviyesi yağ oksidasyonunu arttırmadı. Bu araştırmada kilo verme amacıyla kullanılabilmesi için olumlu kanıt elde edilmedi. Hindistan cevizi yağı takviyesinin kilo kontrolü ve yağ oksidasyonuna etkisinin daha iyi anlaşılabilmesi için daha fazla kişinin katıldığı, daha uzun süreli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Studies on medium chain triglycerides have been shown to increase energy expenditure and fat oxidation, and to provide satiety and low energy and food intake. Coconut oil is one of the best natural sources of medium chain fatty acids and is thought to be effective in weight loss. Therefore, this study aimed to determine the possible impact of coconut oil supplementation on total energy expenditure during rest and exercise and substrate type for energy. A total of 44 sedentary, healthy, normal and overweight individuals aged 19-30 years were recruited. The physical activity level of the individuals and anthropometric properties were determined before and after coconut oil supplementation. Diet was planned according to the daily energy needs of the individuals. Individuals before and after supplementation of 20 ml coconut oil per day for one week, their resting metabolic rate measurement and maximal exercise test were repeated. Coconut oil supplementation did not have any significant impact on body weight, body fat mass, lean body mass of the groups. In overweight women, carbohydrate oxidation at rest increased significantly after coconut oil supplementation. There was no significant difference between the mean values of carbohydrate, fat oxidation per minute during resting and any exercise intensity among the groups after coconut supplements for one week and after the supplements. Coconut oil supplementation did not increase fat oxidation. The results from this study does not provide evidence on favor of effectiveness of use coconut oil for weight loss and did not increase fat oxidation. Long-term studies involving larger number of subjects and longer duration supplementation are needed to examine the effect of coconut oil on weight control and fat oxidation.