Three-dimensional stereophotogrammetric evaluation of facial soft tissue asymmetries before and after orthognathic surgery in skeletal class iii patients
İskeletsel sınıf III hastalarda ortognatik cerrahi öncesi ve sonrası meydana gelen yumuşak doku asimetrilerinin üç boyutlu steryofotogrametrik incelenmesi
- Tez No: 617954
- Danışmanlar: Assist. Professor Dr. KADİR BEYCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Sınıf III ortognatik cerrahi öncesi ve sonrası, yüz bölgesindeki yumuşak doku asimetrilerinin steryofotogrametri ile incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Retrospektif çalışma örneklemini; ortalama yaşları 20.44 olan (17-27 arasında değişen) 40 iskelet Sınıf III hastanın (19 erkek, 21 kadın), üç boyutlu (3B) yüz görüntüleri oluşturmaktadır. 3B yüz görüntüleri T0 (ameliyattan önce) ve T1 (ameliyattan 6 ay sonra) zaman aralıklarında alınmış ve Etkileşimli En Yakın Nokta (ICP) algoritması kullanılarak ayna görüntüsü alınmış versiyonları ile çakıştırılmıştır. Sonrasında bir orta oksal düzlem (MSP) yaratılmış, yüz 5 parçaya (üst, orta, alt yüz, maksiller ve mandibuler) bölünmüş ve sistem tarafından otomatik olarak, yüzün ve yüz parçaların asimetri seviyelerini gösteren Kök Ortalama Kare (RMS) değeri elde edilmiştir. Bulgular: Tüm yüz ve her parça için, iki zaman aralığı arasında RMS değerlerinde anlamlı olmayan bir düşüş gözlendi (P>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the asymmetry levels of the facial surface before and after the Class III orthognathic surgery procedure with the use of stereophotogrammetry. Materials and Methods: The sample of this retrospective study consists of three-dimensinal (3D) facial images of 40 skeletal Class III orthognathic surgical patients (19 males, 21 females), mean age 20,44 years (ranging from 17 to 27 years old). The 3D images acquisition took place at the T0 (before surgery) and T1 (6 months after surgery) time intervals. The 3D models were cropped, mirrored and the original and mirrored version were registered together. A mid-sagittal plane (MSP) was created and a Root Mean Square (RMS) value was automatically calculated by the system. The face was divided into parts (upper, mid, lower face subdivided to maxillary and mandibular region). Finally, volumetric and surface analyses were performed. Results: A non-significant decrease in RMS values was observed between the two time intervals (P>0,05).