Sınıf III maloklüzyonlu vakalarda ortodontik tedavi başarısının simetri açısından değerlendirilmesi.
Evaluation of orthodontic treatment success in terms of symmetry in patients with class III malocclusion.
- Tez No: 690169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN EBRU ŞENIŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmanın amacı, büyüme ve gelişim dönemindeki posterior çapraz kapanışa sahip iskeletsel Sınıf III maloklüzyonlu hastalarda; hızlı üst çene genişletmesi ve ilerletmesi uygulaması ardından sabit ortodontik tedavinin, simetri üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu amaçla tedavi öncesi (T0), üst çene genişletmesi ve ilerletmesi sonrası (T1) ve sabit ortodontik tedavi sonrası (T2) dönemlerde nicel olarak 3 boyutlu yüz görüntüleme sistemi(3dMD) kayıtları incelenmiştir. Çalışmaya yaş ortalaması 9,37±0,54 yıl olan 28 (11 kız, 17 erkek) 5 çift taraflı 23 tek taraflı posterior çapraz kapanışa sahip yumuşak doku fasiyal konveksite açısı 175,11º±1,06º olan birey dâhil edilmiştir. Bireylerden üst çene genişletmesi ve ilerletmesi öncesi (T0), üst çene genişletmesi ve ilerletmesi işleminden 6 ay sonra sabit ortodontik tedaviye başlanmadan önce (T1) ve sabit ortodontik tedavi sonunda ağızdaki bütün ortodontik apareyler çıkartıldıktan sonra (T2) üç boyutlu fotoğraf kayıtları alınmıştır. Yumuşak doku analizinde 34 doğrusal 16 hacimsel toplam 50 ölçümün verilerinin değerlendirmeleri için 3dMD Vultus® yazılımı kullanılmıştır. Çalışma bulgularına göre üst, orta ve alt yüz bölgelerinde sağ-sol hacim farklılıkları ve RMS değerleri değerlendirildiğinde T1-T0, T2-T1 ve T2-T0 dönem aralıklarında azalmakla beraber yumuşak dokudaki asimetri düzelmiştir. Orta yüz bölgesinde doğrusal genişlik ölçümlerinde T1-T0 dönem aralığında RME etkisiyle transversel genişleme görülürken, T2-T1 dönem aralığında RME ve yüz maskesi apareyleri çıkartıldıktan sonra dokulardaki oluşan nüksün etkisiyle hafif bir daralma gözlenmektedir. T2- T0 dönem aralığında ise toplam tedavi etkisiyle belirgin bir artış söz konusudur. Tedavi öncesi (T0 zamanında) orta yüz bölgesinde yer alan sağ ve sol antropometrik noktaların simetri eksenine olan doğrusal uzaklık ölçümünün farkları sağ tarafındaki sol tarafındakinden daha geniş olduğundan hastaların yüzleri sağ yarısının sol yarısından daha geniş olduğu bulunmuştur. Ve bu bölgedeki sağ-sol noktaların arasındaki milimetrik farklar, toplam tedavi sonucu azalmış ve asimetri düzelmiştir. Çalışmada orta ve alt yüz bölgelerde simetriği olmayan antropometrik noktaların tedavi etkinliği ile simetri eksenine farklı derecelerde yaklaşmaları göstermişlerdir. Bu çalışma sonuçlarına göre üst çene genişletmesi ve ilerletmesi ve sabit ortodontik tedavi ile yüzün tüm bölgelerindeki yumuşak dokuda asimetri düzelmiştir. En belirgin asimetri iyileşmesi alt yüz bölgesinde gerçekleşmektedir. Posterior çapraz kapanışa sahip Sınıf III maloklüzyonlu pubertal dönemdeki bireylerde RME ve yüz maskesi uygulanması ardından sabit ortodontik tedavi sonrası asimetrinin düzeleceği göz önüne alınmalı ve tedavi planlaması da buna göre yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of applying rapid maxillary expansion and protraction and then fixed orthodontic treatment on soft tissue asymmetries in adolescent patients with skeletal Class III malocclusion and posterior cross-bite. For this purpose, 3D facial imaging system of stereophotogrammetric (3dMD) recordings were analyzed quantitatively in the pre-treatment (T0), maxillary expansion and advancement (T1) and post-fixed orthodontic treatment periods (T2). The study included 28 (11 females, 17 males) individuals with skeletal Class III malocclusion and posterior cross-bite (5 patient with bilateral and 23 patient with unilateral cross-bite) and soft tissue facial convexity angle of 175.11º±1.06º with a mean age of 9.37 ± 0.54 years. Three-dimensional photographs were taken from the individuals before the maxillary expansion and protraction (T0), 6 months after the maxillary expansion and protraction procedure and before starting fixed orthodontic treatment (T1) and after removing all orthodontic appliances from the mouth at the end of the fixed orthodontic treatment (T2). 3dMD Vultus® software was used to evaluate the data of 34 linear and 16 volumetric as a total 50 measurements in soft tissue analysis. According to the findings of the study, when the right-left volume differences and RMS values in the upper, mid and lower face regions were evaluated at the T1-T0, T2-T1 and T2-T0 period intervals, found decrease in these values and improvement of asymmetry. In linear width measurements of the mid-face region, while transversal expansion is observed in the T1-T0 period interval with the effect of RME, a slight contraction is observed in the T2-T1 period due to the effect of relapse in the tissues after the RME and face mask appliances are removed and there is a significant increase of transversal width in the T2-T0 period by effect of total treatment. Before the treatment (T0), when evaluate the difference in linear distance measurement of the right and left anthropometric points to the axis of symmetry in the mid-face region, we found that the right side was wider than the left side, so the faces of the patients were found to be wider in the right half than the left half. And these millimetric differences between the right and left points in this area have decreased as a result of the total treatment and the asymmetry has improved. This study showed that the anthropometric points that are not symmetrical in the mid and lower face regions have been closed to their axis of symmetry in different degrees by effect of treatment. According to the results of this study, asymmetry in the soft tissue in all face regions was corrected with maxillary expansion and protraction and fixed orthodontic treatment. The most obvious asymmetry improvement occurs in the lower face area. It should be taken into consideration that asymmetry will improve with RME and face mask application and fixed orthodontic treatment in adolescents with Class III malocclusion and posterior cross-bite and treatment planning should be done according to that.