Abdominal aort anevrizması sebebi ile endovasküler tedavi uygulanan hastalarda orta-uzun dönem takip sonuçlarının, anevrizma morfolojisindeki değişikliklerin incelenmesi ve tedavi etkinliğinin radyolojik değerlendirilmesi
Radiologic evaluation of medium-long-term follow-up results, complications, changes in aneurysmal morphology and treatment efficiency
- Tez No: 617993
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ACUNAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Abdominal aort anevrizmalarda endovasküler tedaviden (EVAR) önceki anevrizma morfolojisinin prognoza etkisi, EVAR sonrası orta-uzun dönem takipler sonucu anevrizma morfolojisinde meydana gelen değişikliklerin çok merkezli büyük randomize çalışmalarla karşılaştırılarak tedavi etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: İstanbul Tıp Fakültesi Girişimsel Radyoloji biriminde 2009-2019 seneleri arasında abdominal aort anevrizması ön tanısıyla preoperatif BTA ile değerlendirilen, peroperatif DSA incelemesi olan ve postoperatif >12 en az bir adet takip BTA tetkiki bulunan 75 hasta çalışmaya dahil edildi. Preoperatif takip BTA'ları olmayanlar, 12 aydan az takip edilen hastalar çalışma dışı bırakıldı. Prosedür esnasındaki ek girişimler, gelişen komplikasyonlar, endoleak tipleri, demografik veriler ve anevrizma morfolojisindeki değişiklikler kaydedildi. Sonuçlar literatürdeki veriler ile karşılaştırıldı. Bulgular: Ortalama takip süresi 37 ay hesaplandı. AAA çapında ortalama 4,5 mm azalma saptandı. Eşlik eden CİA anevrizmalarında ortalama 4 mm kalınlık azalması izlendi (p:0,016). Hastaların %32'sinde komplikasyon izlendi. En sık görülen komplikasyon Tip 2 endoleak olup hastaların %25'inde izlendi. Preoperatif ve postoperatif ortalama tromboz kalınlığında anlamlı farklılık izlenmedi (p:0,588). AAA'ya eşlik eden bilateral CİA anevrizması olan hastalarda endoleak görülme oranında artış izlendi (p:0,044). Tromboz çapı artanlarda AAA çapının değişiminin belirgin etkisi yokken tromboz çapı azalanlarda aort çapının azaldığı görüldü (p:0.012). Sonuç: AAA'nın endovasküler tedavisi ile ilgili 10 yıllık deneyimimiz, stent-greftlemeden sonra birçok komplikasyonun olabileceğini göstermektedir. Tip 2 Endoleakler açısından dikkatli olunmalıdır. EVAR sonrası anevrizma rüptürünü önlemek için ömür boyu takip gereklidir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the efficacy of aneurysm morphology before endovascular treatment (EVAR) on prognosis in abdominal aortic aneurysms and post EVAR medium- and long-term follow-up results of the changes occurring in the aneurysm morphology was aimed to evaluate treatment efficacy compared with multicenter large randomized trials. Methods: 75 patients with preoperative diagnosis of abdominal aortic aneurysm with preoperative CTA, peroperative DSA examination and postoperative> 12 at least one follow-up CTA between 2009-2019 in Istanbul Medical Faculty Interventional Radiology Department were included in the study. Results: The mean follow-up was 37 months. AAA diameter was reduced by 4.5 mm on average. The mean decrease in thickness was 4 mm in the accompanying CIA aneurysms (p: 0.016). Complications were observed in 32% of the patients. The most common complication was Type 2 endoleak and was seen in 25% of the patients. There was no significant difference in preoperative and postoperative mean thrombosis thickness (p: 0.588). Endoleak incidence was increased in patients with bilateral CIA aneurysm accompanying AAA (p: 0.044). There was no significant effect of the change in AAA diameter in patients with increased thrombosis diameter, whereas aortic diameter decreased in patients with decreased thrombosis diameter (p: 0.012). Conclusion: Our 10-year experience with endovascular AAA treatment, indicating the possibility of many complications after stent-grafting. Type 2 Endoleak should be careful in terms. Lifetime follow-up is necessary to prevent aneurysm rupture after EVAR.