Web tabanlı eğitimin ve telefonla izlemin kalp yetersizliği olan hastaların semptom yönetimine ve yaşam kalitesine etkisi
Effects of web-based training and telephone follow-up on symptom management and quality of life in patients with heart failure
- Tez No: 618071
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Amaç: Bu çalışma web tabanlı eğitimin ve telefonla izlemin kalp yetersizliği olan hastaların semptom yönetimine ve yaşam kalitesine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Çalışma Nisan 2018 ile Temmuz 2019 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Kliniği'nde kalp yetersizliği olan 32 girişim ve 32 kontrol grubu olmak üzere toplam 64 hasta ile yapılmıştır. Verilerin toplanmasında Hasta Bilgi Formu, Sol Ventrikül Disfonksiyon Ölçeği, Memorial Semptom Değerlendirme Skalası-Kalp Yetersizliği, Web Sitesi Analizi ve Ölçümü Envanteri kullanılmıştır. Girişim grubundaki hastalara web tabanlı eğitim verilmiş, taburcu olduktan sonra birinci, dördüncü, sekizinci ve 12. haftalarda telefonla izlem yapılmıştır. Ölçek verileri hasta hastaneden taburcu olmadan önce ve taburculuğun üçüncü ayında toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the effect of web-based education and telephone follow-up on symptom management and quality of life in patients with heart failure. Method: This study was conducted with the participation of 32 intervention and 32 control, a total of 64 patients who have heart failure, in Akdeniz University Hospital Cardiology Clinic, between April 2018 and July 2019. Data were collected using the Patient Information Form, Left Ventricular Dysfunction Scale and Memorial Symptom Assessment Scale-Heart Failure, Website Analysis and Measurement Inventory. Patients in the intervention group were given web-based education and were followed up by telephone at the first, fourth, eighth and 12th weeks after discharge. The scale data were collected before the patient was discharged from hospital and at the third month of discharge.