Süt bazlı infant formülalarında aflatoksin M1 düzeyinin belirlenmesi
Determination of aflatoxin M1 level in milk based infant formulas
- Tez No: 618072
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN ÖMER GÖKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma Türkiye piyasasında tüketime sunulan süt bazlı infant formülalarında bebek sağlığı üzerine ciddi toksikolojik etkisi olabilen mikotoksin çeşitlerinden birisi olan Aflatoksin M1 (AFM1)'in varlığı ve düzeyinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, materyal olarak 30 adet süt bazlı infant formülası incelenmiştir. Süt bazlı infant formüla örnekleri uygun taşıma koşullarıyla laboratuvara getirilmiş ve Aflatoksin M1 düzeyini belirlemek amacıyla yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen AFM1 düzeylerinin uygunluğu Türk Gıda Kodeksi Bulaşanlar Yönetmeliği'nde bebek formülaları için belirtilen AFM1 limit değerleriyle karşılaştırılmıştır. Bu araştırma sonucunda infant formülalarında örneklerinde Türk Gıda Kodeksi Bulaşanlar Yönetmeliği'nde belirtilen 0,025 μg/kg sınır değerini geçen bir örneğe rastlanılmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine Aflatoxin M1 (AFM1) levels in infant formulas sold in Turkey. AFM1 in infant formulas might have very serious toxicological effects on infant health. A total of 30 milk-based infant formulas were collected from the supermarkets and brought to the laboratory under appropriate conditions of transportation and high performance liquid chromatography (HPLC) method was used to determine AFM1 level in the samples. The level of AFM1 levels obtained was compared with AFM1 limit values specified for infant formulas in Turkish Food Codex Contaminants Regulation. As a result of this research, none of thesamples analysed exceeded the limit value of 0.025 μg/kg specified in Turkish Food Codex Contaminants Regulation for infant formulas.