Helicobacter pylori enfeksiyonunda serum prolidaz enzim aktivitesi
Serum prolidase enzyme activity in Helicobacter pylori infection
- Tez No: 618083
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Helicobacter pylori enfeksiyonunun tanısında duyarlılığı ve özgüllüğü yüksek, kolay uygulanabilen, ucuz, hemen sonuç veren ve minimal invaziv olan ideal bir yöntem hala yoktur. Bu nedenle Helicobacter pylori enfeksiyonunu tahmin edebilecek invaziv olmayan yöntemler araştırılmaktadır. Yapılan çalışmalarda kollajen turnoverinin arttığı durumlarda prolidaz enzim aktivitesinin arttığı gösterilmiştir. Biz bu çalışmada invaziv olmayan yöntemle hastaların atrofi, metaplazi, kronik inflamasyon ve Helicobacter pylori ile prolidaz enzim aktivitesi arasında ilişki olup olmadığını ve Helicobacter pylori enfeksiyon tedavisi sonrasında değişiklik olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza dispeptik yakınmaları nedeniyle üst gastrointestinal sistem endoskopisi yapılan, ülser saptanmayan ve antrum ve korpustan biyopsi alınmış 146 hasta alındı. Hastalar Helicobacter pylori negatif ve pozitif olarak iki gruba ayrıldı. Serum prolidaz enzim aktivitesi ile diğer laboratuvar tetkikleri gruplar arasında karşılaştırıldı. Ayrıca patolojide atrofi ve intestinal metaplazi saptanan hastaların prolidaz enzim aktivitesi, atrofi ve intestinal metaplazi saptanmayan hastalarla karşılaştırıldı. Helicobacter pylori pozitif saptanan hastaların bizmut içeren 4'lü tedavi ile Helicobacter pylori eradike edildikten sonra tekrar serum prolidaz enzim aktivitesi ölçüldü. Bulgular: Çalışmaya alınan hastalardan 63'ünde Helicobacter pylori negatif, 83'ünde pozitif saptandı. Yaş, cinsiyet ve laboratuvar değerleri açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Aim: There is still no ideal method in the diagnosis of Helicobacter Pylori infection which has high sensitivity and specificity, easy to apply, is cheap, gives immediate results and is minimally invasive. Therefore, noninvasive methods predicting Helicobacter pylori infection are being investigated. Studies have shown that the activity of prolidase enzyme increases when collagen turnover increases. In this study, we aimed to investigate the correlation between atrophy, metaplasia, chronic inflammation, Helicobacter pylori and prolidase enzyme activity in patients with a non-invasive method and whether there was any change in prolidase activity after Helicobacter pylori infection treatment. Materials and Methods: This study included 146 patients who underwent upper gastrointestinal endoscopy for dyspeptic complaints, had no ulcers detected and biopsies were taken from the antrum and corpus. The patients were divided into two groups as Helicobacter pylori negative and positive. Serum prolidase enzyme activity and other laboratory tests were compared between the groups. Prolidase enzyme activity of the patients with atrophy and intestinal metaplasia were compared with those without atrophy and intestinal metaplasia. Serum prolidase enzyme activity was measured after Helicobacter pylori was eradicated with bismuth-containing treatment in patients who had Helicobacter pylori at the beginns of the study. Results: Of the patients included in this study, 63 were negative and 83 were positive for Helicobacter pylori. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of age, sex and laboratory values.