Dosimetric calculations in 90Y microsphere treatment
Y90 mikroküre tedavisinde dozimetrik çalışmalar
  1. Tez No: 618084
  2. Yazar: GAMZE ERGİYEN BULDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN ALAN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada 90Y mikroküre tedavisi almış hastalarda tedavi öncesi 99mTc¬-MAA SPECT / CT ve tedavi sonrası 90Y PET / CT görüntülerinden, tümör, ışınlanmış sağlıklı parankim ve sağlıklı tüm karaciğer ortalama soğurulan dozlarının karşılaştırılması amaçlandı. Akciğer şant fraksiyonları >0,2 olan hastalar tedaviden çıkarıldı. Çalışmaya Mayıs 2018, Şubat 2019 tarihleri arasında Yeditepe Üniversitesi Hastanesi'nde, 90Y mikroküre tedavisi uygulanan toplam 14 hasta (8 Kadın, 6 Erkek, Yaş: 35-76 yıl) katıldı. Hastalara anjiyografi sırasında ortalama 185 MBq 99mTc-MAA enjekte edilerek SPECT görüntüleri elde edildi. SPECT görüntüleri kullanılarak hastalara uygulanması gereken aktivite, partitisyon metodu kullanılarak tümör, ışınlanmış sağlıklı parankim ve sağlıklı tüm karaciğer için VOI(Volume of Interest) çizilerek hesaplandı. 90Y tedavisi sonrası PET / CT çekilerek doz miktarı 99mTc-MAA SPECT / CT alanları referans alınarak, aynı yöntem kullanılarak tümör, ışınlanmış sağlıklı parankim ve sağlıklı tüm karaciğer için hesaplandı. PET/CT ve SPECT sayımlarından hesaplanan tümör, ışınlanmış sağlıklı parankim ve sağlıklı tüm karaciğer doz miktarı Bland Altmann yöntemi kullanılarak karşılaştırıldı ve %85,7 oranında değerlerin güven aralığında olduğu tespit edildi. Bu çalışmada 99mTc-MAA SPECT'ye dayanan aktivite planlamasının, 99mTc-MAA SPECT alanları referans alınarak hesaplanan 90Y mikroküre PET / CT dozimetri ile yakından ilişkili olduğu söylenebilir. 99mTc-MAA SPECT alanları referans alınarak yapılan 90Y mikroküre PET / CT'ye dayalı tedavi sonrası dozimetri, tedavinin etkinliğini tahmin etmek için etkili bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the mean absorbed doses of tumor, irradiated healthy parenchyma and whole liver obtained by 99mTc¬-MAA SPECT / CT and 90Y PET / CT images before and after treatment in patients receiving 90Y microsphere treatment. Patients with lung shunt fractions> 0.2 are excluded from the treatment. In total of 14 patients (8 females, 6 males, age: 35-76 years, totally 18 tumors) who underwent 90Y microsphere treatment at Yeditepe University Hospital between May 2018 and February 2019 participated in the study. SPECT images are obtained by injecting an average of 185 MBq 99mTc¬-MAA during angiography. The required administered activities for SPECT images were calculated based on VOIs (Volume of Interests) for tumor, irradiated healthy parenchyma and whole liver using the partition method. After 90Y treatment, PET / CT scan is performed and the absorbed dose was calculated with reference to 99mTc-MAA SPECT / CT images, areas for tumor, irradiated healthy parenchyma and whole liver using the same method as 99mTc¬-MAA SPECT. As a results; The absorbed dose of tumor, irradiated healthy parenchyma and whole liver calculated from PET / CT and SPECT counts were compared using Bland Altmann method and 87.5% of the values were found to be within the confidence interval. In this study, it can be said that activity planning based on 99mTc-MAA SPECT is related to 90Y microsphere PET / CT dosimetry calculated based on 99mTc-MAA SPECT areas. The 90Y microsphere PET / CT-based post-treatment dosimetry, based on the 99mTc-MAA SPECT areas, is an effective method for predicting treatment efficacy.