Hukukun ekonomipolitiği çerçevesinde serseri kavramı
Concept of vagrant within the framework of political economy of law
- Tez No: 618122
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKÇE ÇATALOLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Serseri kavramı, farklı tanımları bünyesinde barındıran ve pek çok farklı komşu kavramla birlikte anılan bir kavramdır. Ağırlıklı olarak hukuk disiplini içerisinde veya edebi olarak ele alınan serseri kavramı son yıllarda tarih, sosyoloji, siyaset bilimi, vb. disiplinler çerçevesinde ve emek, göç, birey, güvenlik vb. farklı kavramlarla ilişkili olarak da ele alınmaktadır. Kavramlar tarihi bakımından, ilk olarak on dördüncü yüzyılda İngiltere'de yürürlüğe giren İşçiler Yasası'yla hukuk disiplini içerisinden çıkan serseri kavramı, on dokuzuncu yüzyıla kadar ağırlıklı olarak ahlak disiplini içerisinde ve on dokuzuncu yüzyıldan itibaren başta sosyal bilimler ve modern hukuk disiplini içerisinde günümüze kadar tartışılagelmektedir. Serseri kavramının ortaya çıkışı, kabaca feodalizmden kapitalizme geçiş olarak da kavramsallaştırabileceğimiz, kronolojik olarak on beşinci ve on sekizinci yüzyıllarla sınırlandırılan, köklü toplumsal değişimlerle paralellik göstermektedir. Kapitalizmin günümüze kadar gelişimi ile birlikte serseri kavramı da farklı biçimlerde varlığını sürdürmektedir. İşbu çalışmada, serseri kavramı bir birey kategorisi olarak ele alınmakta ve bu kategorinin hukuk bireyi ile ilişkisi tartışılmaktadır. Bu tartışmaya temel teşkil etmesi bakımından serseri kavramının tarihsel süreçte nasıl ortaya çıktığı ve yapısal olarak nasıl geliştiği büyük önem arz etmektedir. Öte yandan, kavramın günümüzdeki örtük kullanımı ise mevcut yasalarda halen varlığını sürdürmesinin de temel sebebidir. Bu nedenle çalışmanın önemli bir bölümü kavramın tarihsel gelişimi ile belirli mevzuat ve içtihadı içermektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of vagrancy contains various definitions and is often used in syntax with other relevant concepts. Although the concept had been predominantly dealt from within legal discipline and literature, in recent yeras it is being discussed from the frameworks of other disciplines such as sociology, history, political science, etc. and in relation with concepts such as labour, migration, human subject or security, etc. In terms of the history of concepts, being introduced from within the legal discipline firstly in fourteenth century in England through the Labourers' Law, the concept of vagrancy had been predominantly discussed within ethics until the ninteenth century. From nineteenth century till today, the discussion has spread towards social sciences and modern discipline of law. The emergence of the concept of vagrancy is in line with the essential social changes, namely transition from feodalism to capitalism, chronologically between fifteenth and eighteenth centuries. As capitalism has developed and undergone substantial changes, so did the concept of vagrancy. Herein this study, the concept of vagrant approached as a categıry of the subject and the relationship between this category and the legal subject is being discussed. As the basis to this discussion, how the concept of vagrant historically emerged and structurally developed presents primary importance. On the other hand, the main reason why and how the concept perseveres till today in current legislations lies in its implicit use. In this respect a significant part of the study aims to elaborate the historical development of vagrancy and certain legislation and jurisprudence.