Kent hukukunun ekonomi politiği: Türkiye örneği
Political economy of urban law: Turkey samples
  1. Tez No: 695915
  2. Yazar: RABİA BEYZA İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Çalışmanın amacı, küresel ölçekte değişim değeri ve rekabetteki yeri ile tanımlanmaya başlayan kentlerin birikim açısından barındırdığı olanakları ve bu olanakların sermaye kesimi lehine kullanımını imkân dahiline sokan hukuki düzenleme sürecini araştırmaktır. Bu araştırmayı ise Düzenleme Okulu'nun kavramsal çerçevesinden yararlanarak normlardan yola çıkarak değil normların düzenlediği ilişkilerin bilgisi ile yapmayı hedeflemiştir. 1980 sonrasında başlayıp 2000'li yıllarda etkisi belirginleşen neo-liberal dalga, kurumları ve pratikleri ile hukuki dönüşüme yön vermeye devam etmektedir. Kentsel süreçleri de etkileyen bu dönüşüm, birikimin verili yer ve zamandaki gereklerine uygun biçimleri yaratmaktadır. Sınıf mücadelesi ile şekillenen süreç, metalaştırma ve piyasa menfaatinin toplum menfaatinin üstüne çıkması ile sonuçlanmakta ve etkilerini kentsel alanda en belirgin biçimiyle göstermektedir. Çalışmada emeğin kazanımlarının tasfiyesinin sosyal hakları zayıflatırken beraberinde devletin kamusal işlevlerini de zayıflattığı vurgulanarak çeşitli hukuki biçimler altında görünür olan idari karar ve örgütlenme biçimlerinin de dönüştüğü ortaya konmaktadır. Devlet alanı içerisinde sermayenin temsilinin artması ve bunu mümkün kılan dönüşümler kentleri de, toplumun çoğunluğunu oluşturan emekçi kesimlerin talepleri yerine piyasanın istikrarlı işleyişini güvence altına alacak şekilde yapılandırmaya başlamıştır. Tezde kente ilişkin hukukun dönüşümü de bu bağlamda teknik bir süreci ifade etmeyip anılan sürecin bir uzantısı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the possibilities of the cities, which have begun to be defined with their value in exchange and their place in competition on a global scale, in terms of accumulation and the legal regulation process that allows the use of these opportunities in favor of the capital sector. It aimed to do this research by using the conceptual framework of the Regulation School, not starting from the norms, but with the knowledge of the relations regulated by the norms. The neo-liberal wave, which started after 1980 and became more evident in the 2000s, continues to shape the legal transformation with its institutions and practices. This transformation, which also affects urban processes, creates forms suitable for the requirements of the accumulation in a given place and time. The process shaped by the class struggle results in commodification and the rise of the market interest over the public interest and shows its effects in the most obvious form in the urban area. In the study, it is emphasized that the liquidation of the gains of labor weakens social rights while weakening the public functions of the state, and it is revealed that the forms of administrative decision and organization, which are visible under various legal forms, are transformed. The increase in the representation of capital in the field of the state and the transformations that make this possible have started to structure the cities in a way that will ensure the stable functioning of the market instead of the demands of the working people who make up the majority of the society. In this thesis, the transformation of the law regarding the city is handled as an extension of the aforementioned process, not expressing a technical process.