Nef'î Divanında 'Gam ve Neşe' kavramları
Sorrow and grief in Nef'î Divanı
- Tez No: 618140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET KUZUBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Klasik Türk edebiyatında gerek gam gerekse neşe kavramları hemen hemen birçok şair tarafından kullanılmıştır. Özellikle bu iki zıt kavram, çoğu kez şairlerin sevgiliye olan aşklarını anlatmada yardımcı unsur olarak yer alır. Gam, sevgiliye olan aşkı anlatmada cevr ü cefanın yerini tutarken; neşe ona kavuşmanın mutluluğunu ifade etmede karşımıza çıkar. Gam, bazen sevgiliye ulaşmada karşılaşılan engeller olmuş bazen de çeşitli nesnelere benzetilmiştir; düşman, alacaklı, gönül ülkesini yağmalayan asker, fırtına, rüzgâr olur. Neşe ise manevi hazları ve ruhî zevkleri yaşamaktan hâsıl olan bir hâldir. XVII. yüzyılın ilk yarısında yaşamış ve daha çok bir kaside üstadı olarak şöhret bulmuş olan Nef‛î, divanında bu iki kavrama çokça yer verir. Çalışmamızda, gam ve neşe kavramlarının Nef'î divanında kullanıldığı bağlamlar ve anlamlar tespit edilip incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In classical Turkish Literature, both sorrow and joy concepts were used by almost many poets in their masterpieces. Especialy there two apposite concepts were used as conducive for poets who wanted to tell their love to the beloved.Sorrow replaced suffering while telling the love to the beloved; joy meant to tell the happines of retrieving the beloved. Sorrow was used in different ways in classical Ottoman poems.It sometimes meant the obstacles to reach the bloved and also it sometimes meant different objects.It indicated an enemy, a creditor, a soldier who looted the country of love, storm and wind. However, joy indicated as a state caused by living the spiritual and moral pleasures. Nef'i who lived in the first half of XVII. Century and was a famous ode poet used these two concepts mostly in his classical Ottoman poem.In our study,contexts and meanings that were used these concepts in Nef'i's classical Ottoman poems were determined and inspected.