Primer hiperparatiroidiye eşlik eden aterosklerotik ve metabolik bozuklukların klinik, laboratuvar ve radyolojik olarak değerlendirilmesi
Clinical, laboratory and radiological evaluation of aterosclerotic and metabolic disorders associated with primary hyperparathyroidism
- Tez No: 618139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA ÇİFTÇİ DOĞANŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Primer hiperparatiroidinin (PHPT) iyi bilinen kemik ve renal komplikasyonlarının aksine metabolik bozukluklar ve ateroskleroz ile ilişkisi daha az bilinmektedir. Biz çalışmamızda bu nedenle; PHPT hastalarına eşlik eden aterosklerotik ve metabolik bozuklukların kalsiyum düzeyleri ile ilişkisini klinik, laboratuvar ve radyolojik olarak değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmamız; hastanemiz Endokrinoloji polikliniğinde PHPT tanısı konan 80 hastanın alındığı kesitsel bir çalışmadır. Tüm hastaların; demografik verileri, antropometrik ölçümleri, biyokimyasal profillerine ek olarak homosistein düzeyleri, hepatosteatoz ve nefrolitiyazis varlığı, karotis intima media kalınlık (KİMK) ölçümleri kaydedilerek değerlendirildi. Özellikle; PHPT ile obezite, glukoz metabolizması bozuklukları, hiperlipidemi (HL), hipertansiyon (HT) ve metabolik sendrom (MetS) birliktelikleri değerlendirildi. Tüm hastalar; laboratuvarımızda kalsiyum normal üst sınır değeri olan 10,6 mg/dl'nin 1 mg/dl üzerine göre; Ca
Özet (Çeviri)
Aim: Unlike the well-known bone and renal complications of primary hyperparathyroidism (PHPT), its association with metabolic disorders and atherosclerosis is less known. Therefore, in our study; we aimed to evaluate the relationship between calcium levels and atherosclerotic and metabolic disorders associated with PHPT patients clinically, laboratorially and radiologically. Materials and Methods: This is a cross-sectional study of 80 patients diagnosed with PHPT in our endocrinology outpatient clinic. In addition to demographic data, anthropometric measurements, biochemical profiles, homocysteine levels, presence of hepatosteatosis and nephrolithiasis, carotid intima media thickness (CIMT) measurements of all patients were recorded and evaluated. Especially; the association between PHPT with obesity, glucose metabolism disorders, hyperlipidemia (HL), hypertension (HT) and metabolic syndrome (MetS) were evaluated. All patients were divided into two main groups regarding calcium is above the normal upper limit value of 10.6 mg / dl over 1 mg / dl in our laboratory,; Group 1 (n = 58) with Ca