Nef'i divanında gazellerin söz ahengi
Harmonic items in Nefi's gazels
- Tez No: 204532
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN ALTINZENCİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİSOSYAL BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜTÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ANABİLİM DALIÖZETYÜKSEK LİSANS TEZİNEF'İ DİVÂNINDA GAZELLERİN SÖZ ÂHENGİEsra CENGİZDANIŞMAN : Yard. Doç. Dr. Hasan ALTINZENCİRYıl : 2006 Sayfa: 78Jüri : Yard. Doç. Dr. Hasan ALTINZENCİR: Yard. Doç. Dr. Memet YETİŞGİN: Yard. Doç. Dr. Lütfi ALICIKlasik Türk Edebiyatı ortaya koyduğu eserleri ile kültür tarihimizin önemli birbölümünü meydana getirmektedir. Bu eserlerin incelenmesi edebiyat ve kültürümüzaçısından yapılması önem taşıyan bir çalışmadır. Eserlerin tüm açılardan olduğu gibiahenk açısından da değerlendirilmesi gerekmektedir. Klasik Türk Edebiyatı üzerinde butarz çalışmaların az olduğu görülmektedir. Bu nedenle üzerinde çalışılmamış olan Nef'ûdivanı tez konusu olarak seçilmiştir. Divandaki gazeller ahenk unsurlarının temelinioluşturan ses ahengi, söz ahengi ve ritim açısından incelenmiştir.Bu çalışma ile Nef'û'nin onyedinci yüzyıl Divan Edebiyatı içerisindeki yeriortaya konulmuştur. Gazellere ahenk özellikleri açısından yaklaşılarak Nef'û'yi daha iyianlama yolunda bir adım atılmıştır.
Özet (Çeviri)
DEPARTMENT OF TURKISH LANGUAGE AND LITERATUREINSTITUTE OF SOCIAL SCIENCEUNIVERSITY OF KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAMABSTRACTMA ThesisHARMONIC ITEMS IN NEF`Ã?S GAZELSEsra CENGİZSupervisor : Asist. Prof. Dr. Hasan ALTINZENCİRYear : 2006 Pages: 78Jury : Asist. Prof. Dr. Hasan ALTINZENCİR: Asist. Prof. Dr. Memet YETİŞGİN: Asist. Prof. Dr. Lütfi ALICIWorks in the Classical Turkish Literature consists of an important part of ourcultural history, examining of these Works is important. Because it adds greatvalue to our literature and culture.It is necessary that these Works should beevaluated not only in all the respects but also in the harmony.It is seen that these kinds of Works are not much onto the classic TurkishLiterature.For this reason Divan of Nef?i which has not been examined onto ischoosen as the subject of this thesis.Gazels in the Divan literature are examinedin the respect of rhythm,the harmony of vowel and the harmony of sound thatconsist of the base of items of harmony.With this work, the importance of Divan literature poet, Nef?i has come into thelight a seventeenth century .Examining the Gazels of Nef?i, this thesis is a startfor better understanding of Nef?i in terms of harmony.