Futbolcularda farklı setleme yöntemi ile yapılan pliometrik antrenmanlarının etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of pliometric training with different setting methods in football players
  1. Tez No: 618190
  2. Yazar: NAZİRE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL UTKU ALEMDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı setleme yöntemleri ile yapılan pliometrik antrenmanların bazı motorik özelliklerin üzerine etkilerini karşılaştırılmaktır. Çalışmaya profesyonel bir takımın U16 kategorisinde oynayan 25 erkek futbolcu (yaş= 15,04 ± 0,84 yıl; boy = 170 ±0,06 cm; VA=56,18 ± 8,73 kg) gönüllü olarak katılmıştır. Çalışma 3 gruptan oluşmuştur, İlk iki grup haftalık düzenli futbol antrenmanlarına ek olarak 6 hafta boyunca antrenman öncesi, geleneksel setleme (GLSG) ve seti sete bölme (SSBG) yöntemiyle uygulanan pliometrik antrenmanlara katılmışlardır. Bu iki grup aynı pliometrik hareketleri uygularken, haftalık sıçrama sayıları da eşit tutulmuş sadece değişken olarak dinlenme aralıkları kullanılmıştır. 3 grup kontrol grubunu (KONG) oluşturarak normal futbol antrenmanlarına katılmışlardır. SSBG pliometrik hareketlerini 2 tekrar x 10set biçiminde gerçekleştirirken GLSG ise 10 tekrar x 2set biçiminde uygulamıştır. SSBG setler arası 10 saniye dinlenme süresi kullanırken, GLSG ise setler arası dinlenme süresi 1,5 dk olarak kullanılmıştır. İki grup içinde hareketler arası 2 dk dinlenme süresi uygulanmıştır. Çalışma öncesinde ve sonrasında sporcuların dikey ve ileri doğru sıçrama performansları (aktif; skuat, üç adım, durarak uzun atlama), 10-20 metre sürat performansları, zig zag yön değiştirmeli sürat test performansları belirlenmiştir. Çalışmanın analizinde grupların kendi içindeki ön test son test değerleri arasındaki farklara bağımlı gruplarda t test (paired-t test) grupların birbirleri arasındaki ön test, son test ve değişimleri arasındaki farklar ise tek yönlü varyans analizi (Anova testi) ile incelenmiştir. Sonuç olarak yapılan çalışmada KONG'da hiçbir motorik özellikte gelişme olmadığı gibi bazı motorik özelliklerde gerileme olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Buna ek olarak SSBG'nda tüm değişkenlerin istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde gelişme gösterdiği GLSG' da ise zig-zag test performansı dışında sonuçların SSBG ile benzer olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar değerlendirildiğinde hem SSB hem de GLS yöntemlerinin çabuk kuvveti geliştirmede etkili bir yöntem olduğu her ne kadar istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmemiş olsa dahi SSB sonrası ortalama gelişim değerlerinin GLS'ye göre daha yüksek olması sebebi ile SSB'nin daha uygun bir yöntem olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Cluster setting is a method of dividing a set between sets. There are many acute studies on this method. However, very few studies have been conducted on chronic effects. The aim of these study was to compared the effects of six week traditional and cluster plyometric training on some explosive movements in soccer player. 25 soccer players (age= 15,04 ± 0,84 years; height= 170 ± 0,06 cm; body weight= 56,18 ± 8,73 kg) who played in the sup team of an professional soccer team were participated in this study. The study consisted of 3 groups. 3 groups have done the same football training for 2 days and 6 weeks. In addition first and second group performed plyometric training with different set method (cluster, traditional) for 2 days a week. The third group did not performed any plyometric training. Three groups of anthropometric measurements, active and squat jump values, long jump measurements, 10-20 m sprint test, Zig zag test and three step jump test results were recorded before and after the study. An ethics committee was granted for the study. The pre- and post-test results for all variables obtained from the tests were compared with the two way variance analyzes and the paired t test was used for the intra-group changes.There are statistically significant improvement both training groups. As a result of comparison between the groups, it was found that the developments in the cluster set group were significantly higher than the traditional group. The results obtained in this study support the findings obtained in acute studies. Accordingly, even traditional method seems to be effective to enhancing explosive performance. It is considered that cluster method is more appropriate.