Genç futbolcularda farklı yaş gruplarında oynanan 4X4 dar alan oyunlarına verilen fizyolojik, kinematik ve teknik performans cevaplarının karşılaştırılması
Comparison Of The Physiological, Time Motion Characteristics and Technical Performance Responses Of 4X4 Small Sided Games in Young Soccer Players in Different Age Groups
  1. Tez No: 384313
  2. Yazar: BARIŞ KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ AKALAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı; farklı yaş gruplarında oynanan 4x4 dar alan oyunlarına verilen fizyolojik, kinematik ve teknik performans cevaplarının karşılaştırılmasıdır. Araştırmaya ortalama yaşları (18,47±0,51 yıl; 17,42±0,51 yıl; 16,00±0,00 yıl), ortalama boy uzunluğu (174,01±4,72 cm; 175,99±4,45 cm; 175,23±5,09 cm), ortalama vücut ağırlığı (69,51±5,99 kg; 70,88±4,36 kg; 67,79±3,50 kg) olan 19 yaş altı, 18 yaş altı ve 17 yaş altı grubunda toplam 55 elit genç futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Ölçümler öncesinde futbolculara ölçümler hakkında bilgi verilmiş daha sonra antropometrik ölçümler ile Yo-Yo IRT1 testi yapılmıştır. 4x4 dar alan oyunları esnasında sporcuların fizyolojik cevapları, kinematik bulgular ve teknik performans cevapları ölçülmüştür. Çalışma sonucunda oyunlara ve setlere verilen KAH, La cevapları arasında fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare the physiological, time-motion characteristics and technical performance responses of 4v4 small sided games (SSGs) in young elite soccer players in different age groups. Fifty five elite young soccer players (mean age; 18,47±0,51 years; 17,42±0,51 years; 16,00±0,00 years; mean height; 174,01±4,72 cm; 175,99±4,45 cm; 175,23±5,09 cm; mean body weight; 69,51±5,99 kg; 70,88±4,36 kg; 67,79±3,50 kg) in U19, U18 and U17 groups participated voluntarily to this study. All the players were informed about SSGs and carried out anthropometric measurements followed by the Yo-Yo Intermittent Recovery Test1. The physiological responses, time-motion characteristics and technical performance responses were measured during 4v4 SSGs. ANOVA and Kruskal Wallis test were used to assess compares among age groups in terms of physiological responses, time motion characteristics and technical performance responses.