Farklı setleme yöntemleriyle uygulanan kompleks antrenmanın futbolcuların atletik performansları üzerindeki etkisinin incelenmesi
The effect of complex training with different set configurations on the athletic performance of football players
  1. Tez No: 928095
  2. Yazar: BARIŞCAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENAB TÜRKERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, Cluster set ve Geleneksel set uygulanan kompleks antrenmanın futbolcuların atletik performansları üzerindeki etkiyi incelemektir. Çalışmaya Adana ilinde U17 kategorisinde aktif olarak mücadele eden spor yaşı 5,16±0,94 yıl olan 36 erkek futbolcu katılmıştır. Futbolcular Cluster (CS=12), Geleneksel set (GL=12) ve Kontrol (KON=12) gruplarına ayrılmıştır. Antrenman grubundaki sporculara rutin devam eden futbol antrenmanlarına ek olarak haftada iki gün, 12 hafta süresince iki farklı set konfigürasyonu (CS-GL) ile tasarlanmış kompleks antrenman uygulanmıştır. Sporcular belirlenen direnç ve pliometrik antrenmanları set takip set olarak uygulamıştır. GL grubu hareketleri 2 set 8 tekrar olarak uygulamıştır. Sporcular 8 tekrar direnç antrenmanı uygulayıp 75 sn dinlenmiş, ardından 8 tekrar pliometrik antrenman uygulayarak 1 seti tamamlamıştır. İstasyonlar arası 2 dk dinlenme uygulamıştır. Cluster set grubundaki sporcular ise belirlenen hareketleri 8 set 2 tekrar, set içi 15 sn dinlenme olacak şekilde uygulamıştır. 2 tekrar direnç antrenmanı uygulayıp 15 sn set içi dinlenmeyi yaptıktan sonra 2 tekrar pliometrik antrenmanı uygulamıştır. İstasyonlar arası 2 dk dinlenme uygulamıştır. Antrenman programı öncesi ve sonrasında sporcuların, vücut kompozisyonu, sürat, yön değiştirme sürati, çeviklik, sıçrama performansları, maksimal kuvvet ve algılanan zorluk dereceleri (AZD) incelenmiştir. Elde edilen veriler SPSS 22,0 programı ile analiz edilmiştir. İstatistiksel karşılaştırma testi olarak ana etkiler ve etkileşimi anlamlı çıkan verilerin zaman içindeki değişimleri görebilmek için de tekrarlı ölçümlerde ANOVA (3 grup×2 zaman) analizi uygulanmıştır. Grup zaman etkileşimi anlamlı çıkan değişkenlerdeki farklılık için Bonfferroni testi uygulanmış, ayrıca etki büyüklüğü kısmi eta kare ile hesaplanmıştır. AZD ölçümlerinde Independent t test kullanılmıştır. Etki büyüklüğü de Cohen's D analizi ile hesaplanmıştır. Araştırma bulgularına göre, 12 hafta uygulanan Cluster set ve Geleneksel set kompleks antrenmanın futbolcularda benzer düzeyde vücut kompozisyonu, sürat, yön değiştirme sürati, çeviklik, sıçrama performansı, maksimal kuvvet düzeyini geliştirdiği saptanmıştır (p≤0,05). Ayrıca, AZD sonuçlarında ise cluster set grubundaki sporcuların geleneksel set uygulayan sporculara göre daha düşük algısal yüke sahip oldukları saptanmıştır (p≤0,05). Sonuç olarak, hem Cluster set hem de Geleneksel set kompleks antrenmanın futbolcuların atletik performans çıktılarını benzer düzeyde geliştirdiği, ancak düşük algısal zorluk yaşamaları göz önüne alındığında Cluster set ile dizayn edilmiş kompleks antrenmanın geleneksel set yapısına alternatif olarak uygulanabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of complex training implemented with Cluster set and Traditional set configurations on the athletic performance of football players. A total of 36 male football players (mean sports age: 5.16 ± 0.94 years) competing in the U17 category in Adana, Turkey, participated in the study. The players were divided into three groups: Cluster (CS = 12), Traditional set (GL = 12), and Control (CON = 12). In addition to their regular football training, the players in the training groups underwent complex training designed with two different set configurations (CS-GL) twice a week for 12 weeks. The athletes performed the prescribed resistance and plyometric exercises in a set-follow-set sequence. The GL group performed the exercises in 2 sets of 8 repetitions. This group completed 8 repetitions of resistance exercises, rested for 75 seconds, and then performed 8 repetitions of plyometric exercises to complete one set, with a 2-minute rest between stations. On the other hand, the CS group performed the prescribed exercises in 8 sets of 2 repetitions, with 15 seconds of intra-set rest. After completing 2 repetitions of resistance exercises and a 15-second intra-set rest, they performed 2 repetitions of plyometric exercises, with a 2-minute rest between stations. Before and after the training program, the players were assessed for body composition, speed, change of direction speed (COD), agility, jump performance, maximal strength, and ratings of perceived exertion (RPE). The collected data were analyzed using SPSS 22.0. For statistical comparisons, repeated measures ANOVA (3 groups × 2 times) was applied to determine changes over time for variables showing significant main effects and interactions. Bonferroni post hoc tests were used for variables with significant group-time interactions, and partial eta squared was calculated for effect size. Independent t-tests were employed for RPE measurements, and Cohen's D analysis was used to determine effect size. The findings revealed that 12 weeks of Cluster set and Traditional set complex training resulted in similar improvements in body composition, speed, change of direction speed, agility, jump performance, and maximal strength among football players (p ≤ 0.05). Additionally, RPE results indicated that athletes in the Cluster set group experienced lower perceived exertion compared to those in the Traditional set group (p ≤ 0.05). In conclusion, both Cluster set and Traditional set complex training were found to enhance the athletic performance outcomes of football players at similar levels. However, considering the lower perceptual load associated with the Cluster set configuration, it can be suggested as an alternative to the Traditional set structure in designing complex training programs.