Postpartum depresyon riski ile duygusal zeka arasındaki ilişki ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
The relationship between postpartum depression risk and emotional intelligence and evaluation of affecting factors
  1. Tez No: 618201
  2. Yazar: AYŞEGÜL KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN SOĞUKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu tez araştırması, duygusal zekanın postpartum depresyon riski ile arasındaki ilişkiyi ve etkileyen faktörleri değerlendirmek amacı ile yapılan tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Yöntem: Araştırma 1 Nisan- 30 Eylül 2018 tarihlerinde Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Kadın Doğum Kliniği'nde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, 1 Nisan- 30 Eylül 2018 tarihleri arasında doğum yapan kadınlar (N=624) oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini, Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Kadın Doğum Kliniği'nde doğumunu gerçekleştiren, araştırmaya katılmayı kabul eden ve araştırma kriterlerine uyan 193 kadın oluşturmuştur. İlk görüşmede katılımcılara“Katılımcı Tanılama Formu”ve“Schutte Duygusal Zeka Ölçeği”uygulanmış olup doğum sonrası 6-8. haftalar içerisinde yapılan ikinci görüşmede ise;“Edinburg Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırmada iki gruplu değişkenlere yönelik farklılıklarda bağımsız gruplarda t testinden, ikiden fazla gruplu değişkenlere yönelik farklılıkların tespitinde ise ANOVA analizinden faydalanılmıştır. ANOVA analizi sonucunda farklılık tespit edilen değişkenlerden hangi iki grup arasında farklılık olduğunu belirlemek için ise Tukey çözümlemesi kullanılmıştır. Yapılan tüm analizler SPSS for Windows V25.0 paket programı aracılığı ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Yapılan araştırmada doğum sonrası depresyon riski %10.88 bulunmuştur. Doğum sonrası depresyon riski ile duygusal zeka arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p>0,05). Doğum sonrası depresyon riski ile duygusal zekanın alt boyutlarından duyguların değerlendirilmesi arasında pozitif yönlü ve zayıf bir ilişki söz konusudur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: This thesis research is a descriptive study conducted to evaluate the relationship between emotional intelligence and postpartum depression risk and the factors affecting it. Methods: The research was carried out between April 1 - September 30, 2018 at Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital, Obstetrics Clinic. The universe of the study consisted of women (N = 624) who gave birth between April 1 and September 30, 2018. The sample of the study consisted of 193 women who delivered at the Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital's Obstetrics Clinic, agreed to participate in the research and complied with the research criteria. In the first meeting, the participants were applied“Participant Diagnosis Form”and“Schutte Emotional Intelligence Scale”and in the second meeting,“Edinburgh Postpartum Depression Scale”was applied in 6-8 weeks after birth. In the study, t-test was used in independent groups for differences in two-group variables, and ANOVA analysis was used in determining the differences in variables with more than two groups. Tukey analysis was used to determine which two groups differ from the variables determined as a result of ANOVA analysis. All analyzes were carried out through SPSS for Windows V25.0 package program. Results: In the study, the risk of postpartum depression was found to be 10.88%. No statistically significant relationship was found between postpartum depression risk and emotional intelligence (p> 0.05). There is a positive and weak relationship between the risk of postpartum depression and the evaluation of emotions from the sub-dimensions of emotional intelligence (p 0.05).