Yetişkinlerde akne gelişiminin diyet faktörleri ile ilişkisinin belirlenmesi
Determination of the relationship between acne development and dietary factors in adults
  1. Tez No: 618200
  2. Yazar: NURSENA ALTUNSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALPASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada yetişkin bireylerde akne gelişiminin diyet faktörleri ile ilişkisi incelenmiştir. Çalışma örneklemini akne şikayeti olmayan 76 birey ve akne şikayeti ile Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Polikliniği' ne başvurarak dermatolog tarafından akne tanısı almış 95 hasta oluşturmuştur. Çalışmaya dahil edilen bireylere demografik bilgileri, beslenme durumları, antropometrik ölçümlerini belirlemek amacıyla yüz yüze görüşme yöntemi ile bir anket uygulanmıştır. Ayrıca katılımcıların Besin Tüketim Sıklık Anketi ile beslenme durumları saptanmış ve dermatolog tarafından Global Akne Derecelendirme Ölçeği (GADÖ) kullanılarak hastaların akne şiddeti tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between acne development and dietary factors in adult subjects was investigated. The study sample consisted of 76 individuals without acne and 95 acne patients who applied to Tekirdağ Namık Kemal University Health Application and Research Hospital Dermatology Polyclinic. In order to determine demographic information, nutritional status, anthropometric measurements, a questionnaire was applied to the individuals included in the study. In addition, the nutritional status of the participants was determined by the Food Frequency Questionnaire and the acne severity of the patients was determined by dermatologist using the Global Acne Severity Scale (DEA Scale).