Sığır ve koyunlarda akabane infeksiyonununserolojik yöntemler, virus izolasyonu vereal tıme RT- PCR ile araştırılması
The investigation of akabane infection in cattle and sheep by serological,virus isolation and real time RT-PCR
- Tez No: 618210
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Akabane infeksiyonu gebe hayvanlarda ve yeni doğanlarda oluşturduğu bozukluklar sonucu önemli ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Ülkemiz dahil birçok ülkede bildirilmiştir. Virus, duyarlı konaklar arasında Culicoides spp. türü kan emici sineklerle ve vertikal yolla bulaşmaktadır. Bu çalışmada, Marmara bölgesinde bulunan çiftlikler ziyaret edilerek 175 sığır ve 50 koyundan EDTA'lı ve antikoagülansız kan alındı. Tuzla ve Hadımköy mezbahalarından 50 sığır ve 25 koyundan organ ve kan numuneleri toplandı. Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsü'ne ve İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı'na gelen klinik olarak Akabane şüphesi taşıyan 25 sığır ve 25 koyunun abort ve ölü yavrulardan akciğer, karaciğer, dalak, beyin ve plesanta örnekleri alındı. Kan serumu örnekleri ile yapılan ELISA sonucunda 225 adet sığır serum örneğinden 17 tanesinde (%7,55) seropozitiflik saptandı. Marmara bölgesinde bulunan 11 ilden toplanan örneklerde sığırlar için seropozitiflik % 0 ile % 15,68 arasında tespit edildi. Koyun serum örneklerinde herhangi bir seropozitiflik saptanmadı. Akabane şüpheli 25 sığır ve 25 koyun abort ve ölü yavrulardan alınan akciğer, karaciğer, dalak, beyin, plasenta ile yapılan real time RT-PCR sonucunda 2 sığır numunesinde akabane virus-RNA'sı saptandı. Bu örneklerden 3 kez pasajlanarak yapılan BHK-21 ve VERO hücre kültürü çalışmalarında CPE oluşumu gözlenmedi. Hücre kültürünün real time RT-PCR ve RT-PCR ile incelenmesi sonucunda pozitiflik saptanmadı. Mezbahalardan alınan 50 sığır ve 25 koyun organ ve doku örnekleri ile yapılan real time RT-PCR ve RT-PCR sonucunda da pozitiflik saptanmadı. Sonuç olarak, Akabane infeksiyonu serolojik olarak %7,55 oranında saptanmıştır ve ülkemiz sığırları açısından risk oluşturmaktadır. Türkiye'de tüm bölgelerde prevalansın ortaya çıkarılmasında ve vektörlerde dikkate alınarak risk analizleri yapılmasında yarar vardır. Bu amaçla kolay uygulanabilirliği ve çok sayıda serumun kısa sürede incelenebileceği ELISA testinin kullanılması ve daha sonra pozitif örneklerin teyit edilmesi için real time RT-PCR ile incelenmesini önermekteyiz. Ayrıca vektör olan sineklerde (Culicoides) virusun bulunma sıklığının da araştırılmasında yarar vardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Akabane disease causes economic losses since it triggers serious disorders in peregnant ruminants and new borns. It has been reported in many countries including Turkey. The Akabane virus is transmitted by Culicoides spp. mosquitos between susceptible hosts as weel as vertical transmission. In this study, sampling had been performed from farms in Marmara region and 175 cattle and 50 sheep blood samples both with or without EDTA were collected. Also lung, liver, spleen, brain, plecanta and blood samples were collected from 50 cattle and 25 sheep after slaughtering in Tuzla and Hadımköy slaughterhouses. In addition, lung, liver, spleen, brain and placenta samples were taken from 25 cattle and 25 sheep, abortions or dead newborns which were brought to Pendik Veterinary Control Institute and Virology Department of Istanbul University, Faculty of Veterinary Medicine, suspected of Akabane disease. In ELISA performed with collected serum samples, 17 (7.55 %) of the 225 cattle samples were found to be seropositive. Seropositivity ratio in cattle samples achieved from 11 provinces in Marmara region was detected between 0% - 15.68%. On the other hand, no seroposivity to Akabane virus was detected in sheep sera. Akabane virus–RNA was detected in 2 samples (lung, liver, spleen, brain and placenta) taken from 25 cattle and 25 sheep abortions or dead newborns. No CPE was observed in VERO and BHK-21 cells when 2 real time RT-PCR positive samples subjected to virus culture. Also no amplification was detected in these cells by both real time RT-PCR and RT-PCR. In addition, no positivity was detected by real time PCR and RT-PCR in lung, liver, spleen, brain, placenta and blood samples collected from 50 cattle and 25 sheep from Tuzla and Hadımköy slaughterhouses. In conclusion, antibodies to Akabane virus were detected in 7.55% cattle and pose a risk to cattle in Turkey. It will be good to know overall seroprevalence in all regions in Turkey by considering vectors in order to make risk analyses. For this, ELISA is a good technique to analyse many samples at a time and seropositives can be analysed by real time RT-PCR for definitive diagnosis. Also, it will be good to know the frequency of Akabane virus in vectors such as Culicoides.