Adli psikiyatri hastalarında kabul ve kararlılık terapisi temelli öfke yönetimi eğitiminin öfke ruminasyonları ve dürtüsellik düzeylerine etkisi
Effect of acceptance and commitment therapy based anger management training on anger rumination and impulsiveness levels in forensic psychiatric patients
  1. Tez No: 618227
  2. Yazar: HATİCE POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ASİ KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu çalışma adli psikiyatri hastalarında Kabul ve Kararlılık Terapisi temelli öfke yönetimi eğitiminin öfke ruminasyonları ve dürtüsellik düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma, randomize kontrollü çalışma olarak yapılmıştır. Araştırmanın verileri Temmuz 2018- Ocak 2020 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmada basit rasgele sayılar tablosu kullanılarak randomizasyon yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini bu şekilde belirlenen 66 erkek (33 deney, 33 kontrol) adli psikiyatri hastası oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında 'Kişisel Bilgi Formu', 'Öfkeye İlişkin Derin Düşünme Ölçeği', ve 'Barratt Dürtüsellik Ölçeği' kullanılmıştır. Deney grubundaki hastalara Kabul ve Karalılık Terapisi Temelli Öfke yönetimi eğitimi haftada bir olmak üzere 8 oturum şeklinde uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ki-kare testi, yüzdelik dağılım, bağımsız gruplarda t testi, ve bağımlı gruplarda t testi kullanılmıştır. Bulgular: Eğitim öncesi deney grubundaki hastaların öfkeye ilişkin derin düşünme ölçeği toplam puan ortalamasının (53.0±9.0 ) ve dürtüsellik toplam puan ortalamasının (72.7±11.0); kontrol grubundaki hastaların öfkeye ilişkin derin düşünce toplam puan ortalamasının (56.3±9.9) ve dürtüsellik toplam puan ortalamasının (81.2±12.6) olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effect of acceptance and commitment therapy based anger management training on the levels of rumination and impulsiveness in forensic psychiatric patients. Material and Method: The study was conducted as a randomized, controlled research. The study data were collected between July 2018 and January 2020. In the study, randomization was performed using a table of random numbers. The sample of the study consisted of 66 male forensic psychiatric patients selected by this method (33 in the experimental group, and 33 controls). 'Personal Information Form', 'Anger Rumination Scale' and 'Barratt Impulsiveness Scale' were used in the collection of data. The Acceptance and Commitment Therapy based anger management training was provided to the patients in the experimental group in one session a week for 8 weeks. In the evaluation of the data, chi-square test, percentile distribution, independent samples t-test and dependent groups t-test was used. Results: Before the training, the total Anger Rumination Scale score average of the patients in the experimental group was 53.0±9.0, the total impulsiveness score average was 72.7± 11.0; however, the total Anger Rumination Scale score average of the patients in the control group was 56.3±9.9, and their total impulsiveness score average was found to be 81.2±12.6.